Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Czy Polonia może pomóc w rozwoju gospodarki

Fotorzepa, Piotr Wittman
Zmiana postrzegania przedstawicieli Polonii z potencjalnych sponsorów albo osób straconych dla kraju na patrzenie na nich jako potencjalnych partnerów biznesowych i inwestorów będzie trudna, ale nie powinna nas onieœmielać – pisze senator.

Jakiœ czas temu w „Financial Times" ukazał się artykuł „Irish start-ups stand out from the crowd in Silicon Valley", opowiadajšcy o fenomenie skutecznoœci, z jakš irlandzkie startupy podbijajš Dolinę Krzemowš. Autorka tekstu Hannah Kuchler, wskazujšc przyczyny, wymieniła m.in. dobrze skomunikowanš, sprawnš i wspierajšcš się irlandzkš diasporę w USA. Irlandię zamieszkuje ok. 6 mln mieszkańców, ale na œwiecie żyje nawet 80 mln osób, które przyznajš się do irlandzkich korzeni (które często sš bardzo dalekie i wielu członków diaspory nigdy nie odwiedziło rodzinnej wyspy).

Irlandia nauczyła się animować kontakt z diasporš i optymalizować jej wkład w rozwój swojej gospodarki. Dlatego skalowanie irlandzkich biznesów z wykorzystaniem œwiatowej sieci kontaktów jest tak skuteczne. Tymczasem my wcišż nie znaleŸliœmy optymalnego modelu biznesowej współpracy z Poloniš.

Jednoczeœnie Polska i polscy przedsiębiorcy starajš się coraz mocniej wykor...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL