Szansa na rozwój dla biznesu

Istotą tego sektora jest ciągła zmiana, permanentna rewolucja. Nawet w naszym raporcie używamy określeń, które są dopiero u progu upowszechnienia – techniki kognitywne, blockchain czy 5G. Polska zresztą, mimo że umiarkowanie wypada w statystykach, nie jest wcale w jakimś bardzo złym miejscu na światowej mapie najnowocześniejszych technologii. Ich dostępność zwiększa się w całkiem niezłym tempie, może nie mamy cyfrowej rewolucji, za to cyfrowy rozwój – na pewno.

Publikacja: 20.02.2018 20:00

Szansa na rozwój dla biznesu

Foto: 123RF

Pytanie tylko, co się ma dziać w następnym kroku. Pamiętam jedną z debat w redakcji „Rzeczpospolitej", dyskusja dotyczyła między innymi inicjatywy cennej, czyli planu dociągnięcia światłowodu do każdej szkoły. Kluczowy z zidentyfikowanych wówczas problemów sprowadzał się do tego, co robić z technologią, jak najbardziej efektywnie zagospodarować nowoczesne łącze. Sprawa nie była prosta i oczywista, i tak w gruncie rzeczy nie odnosi się do szkół, ale również do funkcjonowania naszego biznesu. Szeroko pojęta branża IT w Polsce ma się nieźle, dostarcza najnowocześniejsze technologie, tyle że przedsiębiorcy nie są za bardzo skłonni z nich korzystać. Jak mówią najróżniejsze badania, wdrożenie rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0 nie będzie w naszym kraju sprawą prostą. Biznes w dużej swej części nie czuje potrzeby korzystania z nowoczesnych technologii, nie czuje też ewidentnych korzyści. Przecież gospodarka, a co za tym idzie firmy, zwłaszcza teraz prosperują świetnie i bez Przemysłu 4.0.

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację