Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj niegotowy na euro może stracić na jego przyjęciu

Adobe Stock
Zgadzam się z tymi, którzy podkreœlajš, że trzeba pogłębiać dyskusję o euro. Nie rozpoczynajmy jej jednak od tezy, że musimy je jak najszybciej przyjšć – pisze doradca prezydenta RP.

Z poczštkiem roku w „Rzeczpospolitej" (2 stycznia) ukazał się apel do Mateusza Morawieckiego: „Premierze Morawiecki, już czas na euro". Apel wystosowała Redakcja „Rzeczpospolitej" oraz sygnatariusze ze œwiata nauki, polityki oraz biznesu. Wzywajš premiera do przygotowań pod kštem przyjęcia euro. Gdyby wprost odnieœć się do podtytułu „albo będziemy w strefie euro, albo w strefie wpływów Rosji", to można byłoby odnieœć wrażenie, że wręcz żšda się wznowienia tych przygotowań.

Sygnatariusze zwrócili uwagę, że wznowienie przygotowań jest sprawš pilnš, jeœli chcemy, by Polska miała wpływ na przyszłoœć Europy i jeœli mamy zamiar „na trwałe zakotwiczyć się w zachodniej Europie". Argumentami sš m.in. kierunki dyskusji nad kształtem UE przewidujšce poszerzanie strefy euro, wzmacniajšca się jej kondycja, planowany stabilizujšcy mechanizm pomocowy jako uzupełnienie wspólnej polityki pieniężnej, zintegrowanie i zsynchronizowanie strefy euro z polskš gospodarkš....

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL