Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Dobre prawo lepsze od najlepszej zasady - komentuje Aleksandra Tarka

123RF
Zasada rozstrzygania wštpliwoœci na korzyœć podatników obowišzuje od dwóch lat. Fiskus jest jednak na niš œlepy. Na to, że niejasne prawo zostanie zinterpretowane na jego korzyœć, podatnik może liczyć dopiero w sšdzie.

Prawo powinno być proste, jasne i jednoznaczne. Tyle teoria. W praktyce przepisy, zwłaszcza podatkowe, nie sš ani proste, ani jasne, a interpretować można je nierzadko nie na dwa, ale nawet na trzy sposoby. Dostrzegł to ustawodawca i wycišgnšł pomocnš dłoń do obywateli. W 2016 r. wprowadził do procedury podatkowej tzw. klauzulę rozstrzygania wštpliwoœci na korzyœć podatników. Przepisy ordynacji podatkowej, które wyposażono w tę broń przeciwko bublom prawnym, stanowiš urzędniczy elementarz tego, jak załatwiać sprawy podatników. Wydawało się więc, że oficjalne wprowadzenie do przepisów klauzuli stanie się dla skarbówki sposobem na to, by prawo, które Ÿle przygotował ustawodawca, stosować z korzyœciš dla jego adresatów – podatników. Zwłaszcza tych, za którymi nie stoi rzesza doradców podatkowych.

Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Profiskalne podejœcie tak głęboko wrosło w mentalnoœć urzędników, że nie majš zwykle żadnych wštpliwoœci. A skoro ich nie ma, nie ma czego rozstrzygać na korzyœć podatników. Zgodnie z przewidywaniami na zastosowanie klauzuli można liczyć dopiero w sšdzie administracyjnym. Potwierdza to coraz liczniejsze orzecznictwo zarówno wojewódzkich sšdów administracyjnych, jak i Naczelnego Sšdu Administracyjnego. Ten ostatni do klauzuli zdšżył się już nawet odwołać w uchwale siedmiu sędziów dotyczšcej opodatkowania sprzedaży nieruchomoœci nabytych w spadku (II FPS 2/17).

To, że skarbówka zamyka oczy na zasadę, która obowišzuje od dwóch lat, to jedno. Nie można jednak zapominać, że gdyby nie niechlujnie stanowione prawo nie trzeba byłoby go interpretować na korzyœć podatników. Uchwalane w poœpiechu i bez żadnej refleksji przepisy to od lat Ÿródło znakomitej większoœci problemów podatkowych. Może zatem warto, by ustawodawca zamiast wprowadzać zasady, którymi skarbówka i tak się nie przejmuje, dbał bardziej o stanowione prawo.

W Monitorze Wolnej Przedsiębiorczoœci oceniamy gospodarcze działania rzšdu i wskazujemy na bariery utrudniajšce funkcjonowanie polskich firm. Dla czytelników, którzy napiszš, co ogranicza ich w prowadzeniu biznesu, mamy dwutygodniowy bezpłatny dostęp do e-wydania „Rzeczpospolitej".

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL