Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Tomasz Krzyżak o proteście w Sejmie: Wcišż warto rozmawiać

Przerwa goniła przerwę. Na stole pojawiały się różne propozycje rozwišzania parlamentarnego klinczu. Posiedzenie Sejmu rozpoczęło się po godz. 19 i po kilkudziesięciu sekundach ogłoszono przerwę do czwartku. W międzyczasie partyjni liderzy prowadzili konsultacje w swoich klubach.

Platforma robiła próby generalne do blokady mównicy. Odezwała się też Bruksela. Ustami Donalda Tuska pogroziła, że „wštpliwie uchwalony budżet" może zagrozić unijnym dotacjom dla naszego kraju. Ale zniecierpliwieni oczekiwaniem na jakikolwiek kompromis w Sejmie senatorowie PiS zamknęli w końcu jednš z dróg do porozumienia i bez poprawek przegłosowali budżet. A marszałek Stanisław Karczewski błyskawicznie odesłał do prezydenta.

Decyzja Senatu nie zakończyła jednak rozmów w Sejmie. W gabinecie marszałka Kuchcińskiego każda ze stron zapewniała, że jest gotowa na porozumienie, i każda stawiała swoje warunki. I choć kompromisu ostatecznie nie udało się wypracować, to jednak œrodowy dzień w Sejmie pokazał, że politycy potrafiš ze sobš rozmawiać. Nie tylko za poœrednictwem mediów, ale też twarzš w twarz. Nawet wtedy, gdy pod Sejmem pojawiajš się „obrońcy demokracji".

Wprawdzie politycy dopiero po prawie miesišcu przepychanek uznali, że tylko dialog może doprowadzić ich do zakończenia sporu, ale ważne, że w końcu to zrozumieli. Daje to nikły cień nadziei na powrót do normalnoœci.

Pokój – pod warunkiem że uda się go wreszcie osišgnšć – nie będzie trwał wiecznie. Lada moment pojawi się zapewne jakieœ inne ognisko sporu. Pozostaje jednak nadzieja, że z tej lekcji politycy wszystkich opcji wycišgnš przynajmniej jeden wniosek: lepiej rozmawiać merytorycznie, niż w nieskończonoœć okładać się na oœlep sztachetami. Nie chodzi bowiem o interes partyjny, lecz interes Polski.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL