Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie z rynku

Księgi wieczyste. Skšd wypływajš dane o długach?

rp.pl
Chcesz wiedzieć, jakie długi obcišżajš mieszkanie lub dom przyjaciela, szefa, ciotki lub sšsiada?

Nawet gdy nie masz numeru księgi wieczystej, bez problemu możesz zaspokoić swojš ciekawoœć, jeœli masz dostęp do internetu i poœwięcisz 30 złotych.

Od kilku lat z państwowego rejestru – z ksišg wieczystych – wypływajš dane o właœcicielach nieruchomoœci i ich zobowišzaniach. Udostępnia je m.in. portal zarejestrowany na Seszelach. Z danych korzysta nie tylko branża nieruchomoœci (poœrednicy, prawnicy). Każdy, kto ma dobre i złe zamiary.

Operator strony oferuje nawet tzw. pakiet hurtowy za dostęp do danych. Tłumaczy, że trzeba za jego usługę zapłacić, bo „do tej pory ustalenie numeru księgi wieczystej po adresie albo numerze działki wymagało czasochłonnych i kosztownych wizyt w urzędach. Teraz numer księgi można uzyskać w kilka minut, nie wychodzšc z domu".

Obiecuje także, że „dane o księgach wieczystych sš aktualizowane raz na tydzień, dzięki czemu ponad 99,5 proc. jest aktualnych". Skšd ma do nich dostęp?

Właœciciele nieruchomoœci skarżš się od lat. Były nawet œledztwa w tej sprawie, ale zakończyły się niczym. Czy tym razem będzie inaczej? Po artykule w „Nieruchomoœciach" (z 31 marca 2017 r.) pt. „Dane z ksišg wieczystych na portalu z Seszeli" Ministerstwo Sprawiedliwoœci złożyło do prokuratury zawiadomienie o możliwoœci popełnienia przestępstwa przez kilka portali, w tym te zarejestrowane na Seszelach, które za pienišdze udostępniajš dane z ksišg wieczystych. Czekamy na efekty działania.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL