Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Operacja w Afganistanie

Afganistan: USA wyślš dodatkowych żołnierzy. Sš pierwsze rozkazy

PAP/EPA
Amerykański sekretarz obrony Jim Mattis podpisał pierwsze rozkazy wysłania dodatkowych amerykańskich wojsk do Afganistanu. To element nowej strategii USA wobec Azji Południowej, w tym Afganistanu.

- Podpisałem częœć rozkazów, ale to jeszcze nie koniec - powiedział Mattis dziennikarzom zgromadzonym w Pentagonie. Minister obrony zaznaczył, że nie poda więcej szczegółów, dopóki nie przedstawi ich członkom Kongresu w przyszłym tygodniu.

Szef Pentagonu nie poinformował, ile dodatkowych amerykańskich oddziałów zostanie wysłanych do Afganistanu. Zaznaczył, że ich rola będzie polegać bardziej na wsparciu dla afgańskich sił zbrojnych niż bezpoœredniej walce. - W zasadzie to ma na celu (podpisanie rozkazów) umożliwienie afgańskim siłom zbrojnym bardziej efektywnej walki. To oznacza więcej doradców oraz wsparcia ogniowego - oznajmił Mattis, podkreœlajšc, że jego rozkazy sš zgodne z nowš strategiš prezydenta USA Donalda Trumpa wobec Afganistanu.

21 sierpnia Trump przedstawił nowy, oparty na "pryncypialnym realizmie" plan zakończenia trwajšcej od 16 lat wojny w Afganistanie, zakładajšcy zwiększenie liczebnoœci stacjonujšcych tam sił amerykańskich. Prezydent nie podał żadnych liczb, jednak przedstawiciele administracji anonimowo informowali, że strategia zakłada wysłanie ok. 4 tys. dodatkowych żołnierzy.

W apogeum wojny z talibami i Al-Kaidš w latach 2011-2012 w Afganistanie stacjonowało ponad 120 tys. żołnierzy i personelu prywatnych firm ochroniarskich z USA. Obecnie jest tam, spełniajšc głównie rolę doradczš i pomocniczš, ok. 11 tys. żołnierzy amerykańskich.

Afgańscy talibowie potępili plan Trumpa i zapowiedzieli, że "dopóki w ich kraju pozostanie choć jeden amerykański żołnierz, dżihad będzie kontynuowany".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL