Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ochrona œrodowiska

Będzie obowišzkowe czipowanie psów i dobrowolne kotów

Fotolia.com
Ministerstwo rolnictwa przygotowuje nowe przepisy dotyczšce rejestracji psów i kotów. Projektowana ustawa zakłada obowišzkowe czipowanie psów i dobrowolne kotów. Chodzi możliwoœć identyfikacji zwierzęcia - poinformowało biuro prasowe resortu.

Prace nad projektem ustawy zostały rozpoczęte w zwišzku z postulatami organizacji zajmujšcych się ochronš zwierzšt, samorzšdów i parlamentarzystów. Chodzi o utworzenie centralnej bazy danych zwierzšt domowych. Na koniecznoœć utworzenia takiego systemu wskazywała też Najwyższa Izba Kontroli w swojej informacji o wynikach kontroli zapobiegania bezdomnoœci zwierzšt.

W opinii zainteresowanych, oznakowanie psa czy kota za pomocš za czipa jest kluczowym elementem walki z problemem bezdomnoœci zwierzšt. Opieka nad bezdomnymi zwierzętami staje się coraz bardziej kosztowana i stanowi problem dla wielu gmin. Zwierzęta bowiem często sš wyrzucane z powodu wyjazdu na wakacje lub dlatego, że się znudziły.

Z uwagi na złożonoœć problematyki, konieczne jest podjęcie dodatkowych analiz, zwłaszcza, że planowane jest połšczenie inspekcji. Ministerstwo rolnictwa zwróciło się do wojewodów z proœbš o przedstawienie kosztów realizacji przez gminy programów opieki nad zwierzętami.

Po uzyskaniu ww. informacji projekt zostanie przekazany pod obrady zespołu do spraw programowania prac rzšdu w celu wpisania do wykazu prac programowych i legislacyjnych rzšdu i skierowany do konsultacji publicznych i opiniowania - poinformowało biuro prasowe.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL