Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Obyczaje

W Grecji zapowiada się kolejne świetne lato

Bloomberg
O 4 procent wzrosła liczba miejsc w samolotach do Grecji na sezon letni 2018 roku - wynika z analizy branżowej organizacji SETE, cytowanej przez portal Greek Travel Pages

Wstępne analizy przeprowadzone przez Greckš Konfederację Turystycznš (SETE) pokazujš, że w samolotach do Grecji zaplanowano na przyszły sezon letni o 4 procent więcej miejsc niż w minionym. – Już to pokazuje, że Grecja nie traci na popularnoœci – mówi Yiannis Retsos, prezes SETE, cytowany przez portal Greek Travel Pages.

SETE dobrze ocenia też kończšcy się 2017 rok. – Generalnie mówišc, to był udany rok ze wzrostem liczby noclegów, przyjazdów i przychodów – podsumowuje Retsos. Wstępne szacunki mówiš, że te ostatnie sięgnš 14,5 miliarda euro.

Prezes SETE wskazuje jednak na przeszkody, które ograniczajš rozwój tego segmentu gospodarki. Jednym z nich jest brak zasad zagospodarowania przestrzennego, co wstrzymuje budowę obiektów z turystycznym przeznaczeniem i zraża zagranicznych inwestorów. – Próbujemy zaplanować rozwój turystyki na następne 10 lat. Przyszłe inwestycje, które determinujš przyszłoœć greckiej turystyki, jak również wysiłki (krajowych) przedsiębiorców (wkładane) w rozwój, muszš być oparte o jasnš strategię zagospodarowania przestrzennego – uważa Retsos i dodaje, że ostatnio słyszał, że ustalenie przepisów w tym zakresie ma być opóŸnione o kolejne 2 lata.

Retsos martwi się też wpływem opodatkowania działalnoœci przedsiębiorstw turystycznych na konkurencyjnoœć kraju, co w powišzaniu z nowš opłatš noclegowš, która wchodzi w życie od 2018 roku, zaszkodzi zwłaszcza małym i œrednim przedsiębiorstwom. – Mamy zbyt mocno opodatkowany produkt turystyczny i VAT o 7-8 procent wyższy niż nasi konkurenci – zwraca uwagę prezes. Jego zdaniem państwo straci na podwyżkach, bo częœć firm przestanie płacić podatki.

Retsos jest też sceptycznie nastawiony do planów rzšdu odnoœnie regulacji wynajmu krótkoterminowego mieszkań i domów wakacyjnych, szczególnie sposobu zbierania danych o właœcicielach i ich kontroli. Z drugiej strony - jak sam zauważa - regulacje w tym zakresie sš słabe i nie istniejš mechanizmy monitorowania platform rezerwacyjnych. Nie ma też mocnego systemu kontroli tego rodzaju działalnoœci.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL