Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Obyczaje

Niemcy wstydzš się za rodaków za granicš

Arenal Sound Festival w Burrianie
AFP
Bójki w barze, picie alkoholu na plaży czy strój plażowy w restauracji. 81 procent Niemców przyznaje, że zdarza im się wstydzić za swoich rodaków za granicš - podaje agencja dpa

Z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez oœrodek YouGov wynika, że 81 procent Niemców odczuwa zażenowanie, gdy ich rodacy zachowujš się niewłaœciwie podczas pobytu za granicš, a 93 procent uważa, że od turystów należy oczekiwać dobrych manier.

Ponadto zdecydowana większoœć respondentów (80 procent) wyraziła zrozumienie dla niedawnych protestów mieszkańców Majorki i Barcelony przeciw masowemu napływowi turystów kosztem miejscowej ludnoœci.

W Barcelonie doszło do napaœci na turystyczny autokar. Z kolei na Majorce protestujšcy wskazywali, że wynajmowanie turystom prywatnych mieszkań i domów ogranicza ofertę lokali mieszkaniowych dla miejscowych i winduje ceny nieruchomoœci; mówiono też o bójkach wszczynanych przez turystów i problemach z rosnšcš lawinowo iloœciš œmieci.

W odpowiedzi na te postulaty władze Majorki zapowiedziały ograniczenie w przyszłoœci liczby turystów. Plan ten poparło 68 procent uczestników badania YouGov, a 21 procent było mu przeciwnych.

Zamieszkiwanš na stałe przez 860 tysięcy ludzi Majorkę w 2015 roku odwiedziło ponad 8,3 mln turystów, głównie Niemców, Brytyjczyków i Hiszpanów - wynika z oficjalnych danych.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL