Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Obyczaje

Santorini do turystów: Wszyscy się tu nie zmieścicie

Santorini
Pixabay
Maksymalnie 8 tysięcy goœci dziennie będzie mogło odwiedzać Santorini, zdecydowały lokalne władze

Władze Santorini i tamtejszego portu morskiego wdrożyły właœnie plan zarzšdzania ruchem turystycznym na wyspie - informuje dziennik „Kathimerini" na swojej stronie internetowej.

W tym roku przypływać tam będzie mogło maksymalnie 8 tysięcy pasażerów dziennie. W poprzednich latach Santorini odwiedzało zaœ bowiem po ponad 12 tysięcy goœci. Operatorzy statków zostali już poproszeni o zmodyfikowanie swoich planów - zarówno grafiku rejsów, jak i długoœci postojów. Wszystko po to, by równomiernie rozłożyć ruch turystyczny na wyspie. Wczeœniej zdarzało się bowiem, że w porcie stało jednoczeœnie 6 dużych statków, co powodowało powstawanie ogromnych korków na drogach i negatywnie wpływało na jakoœć wycieczek.

Ilias Pelekis, prezes portu, opisuje w rozmowie z „Kathimerini", że w tym roku postój na wyspie zamówiło już 439 statków rejsowych, o 30 więcej niż w poprzednim roku. Już teraz port zarejestrował też 451 jednostek, które chcš przypłynšć na Santorini w 2019 roku.

Do tej pory statki zawijały na wyspę najczęœciej we wtorki i œrodki. Port rozesłał więc listy do organizatorów rejsów, by mogli ustalić zróżnicowane terminy przypłynięcia i wyokrętowania zgodne z nowymi wytycznymi.

– Jeœli firmy same nie zmodyfikujš swoich terminów, zrobimy to sami, arbitralnie – ostrzega Pelekis. – W niektórych przypadkach poprosiliœmy też o zmianę godziny zejœcia na lšd. Chcemy, aby między kolejnymi wyokrętowaniami była przynajmniej godzina przerwy. Idealnym wyjœciem byłoby przyjmowanie kilku (jednostek) rano i kilku innych po południu – dodaje prezes.

Giorgos Koubenas, sekretarz generalny EEKFN (Stowarzyszenia właœcicieli statków wycieczkowych i członków zrzeszonych), powiedział, że organizacja wspiera wysiłki wyspy i stara się współpracować z liniami w zakresie wprowadzania nowych wytycznych w życie. Jak dodaje, prowadzone sš już prace nad nowym grafikiem przyjazdów.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL