Polska stoi kongresami

W każdym dużym mieście organizowana jest już konferencja biznesowa. Ale boom na takie wydarzenia dopiero się rozkręca.

Publikacja: 14.11.2016 10:43

Polska stoi kongresami

Foto: Rzeczpospolita

W Polsce organizowane jest już przeszło dziesięć dużych konferencji, poświęconych kwestiom gospodarczym i ekonomicznym. Co więcej, co roku widać kolejne pomysły na tego typu wydarzenia.

W tym roku po raz pierwszy w Rzeszowie zostanie zorganizowany Kongres 590. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Fundacja im. Sławomira Skrzypka, której fundatorem został prof. Adam Glapiński, dziś szef NBP.

Duża konkurencja

Organizatorzy kongresów gospodarczych zdobywają doświadczenia już od wielu lat, co widać choćby po Instytucie Studiów Wschodnich, organizatorze wielu wydarzeń. To choćby Forum Energetyczne w Karpaczu czy zwłaszcza Forum Ekonomiczne w Krynicy, które w tym roku odbyło się już po raz 26.

Ostatnia edycja przyciągnęła ponad 4 tys. gości, w tym ok. 600 dziennikarzy. W tym roku w ramach forum odbył się szczyt Grupy Wyszehradzkiej z udziałem premierów Polski, Czech, Węgier i Słowacji. W obradach uczestniczył niemal cały skład polskiego rządu.

Większość konferencji tego typu odbywa się w podobnej formule – program składa się głównie z sesji plenarnych, na których ogłaszane są szczególnie ważne komunikaty czy wręczane nagrody. W bardziej kameralnych warunkach uczestnicy dyskutują już w mniejszym gronie podczas paneli czy spotkań z najważniejszymi gośćmi konferencji.

Nieco inny model przyjęto za pomysł na zorganizowanie Open Eyes Economy Summit (OEES) w Krakowie. Organizatorzy podają, że to nowa, odświeżona formuła konferencji o tematyce biznesowej, co oznacza choćby rezygnację z tradycyjnych paneli dyskusyjnych.

Organizatorzy stawiają na sesje inspiracyjne, living case study, czyli omawianie najbardziej inspirujących przypadków z całego świata. To także pojedynki intelektualne, inspirowane pojedynkami poetów i raperów. – Będą to starcia dwóch jak najbardziej różnych punktów widzenia – podają organizatorzy.

Wśród prelegentów znaleźli się prof. Akiko Okabe, architekt z Uniwersytetu w Tokio, prof. Simon Tay, prezes Instytutu Spraw Zagranicznych w Singapurze, prof. Danuta Hübner, posłanka do Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Hausner, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie czy Natalia Hahn, globalny menedżer ds. rozwoju IKEA Group.

Zdaniem organizatorów, nowi konsumenci będą kupowali produkty i usługi od firm uczciwych, społecznie potrzebnych i zaangażowanych, posiadających własną, unikalną kulturę wynikającą z właściwie określonej, wiarygodnej misji przedsiębiorstwa. Takiej idei poświęcona jest właśnie krakowska konferencja OEES.

– Spodziewamy się ostrożnie rzecz biorąc około tysiąca gości – podają organizatorzy.

Nie tylko ekonomia

Również sopockie Europejskie Forum Nowych Idei stara się uciekać od wizerunku klasycznej konferencji biznesowej. Goście rozmawiają na temat przyszłości Europy i jej gospodarki, postrzeganych w szerokim, globalnym kontekście. Spotkanie jest organizowane od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan wraz z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami.

– Po pierwsze, potrzebujemy mądrych inwestycji państwa w edukację i programy kształcenia na miarę XXI wieku, we wspieranie innowacyjności i nowoczesnych branż. Po drugie, potrzebujemy inwestycji przedsiębiorców w informatykę i robotykę, w business intelligence i big data oraz w talenty – mówiła w tym roku na zamknięciu obrad Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan. – Po trzecie, konieczne są także inwestycje pracowników we własny, ustawiczny rozwój – dodała.

Największą konferencją pod względem liczby gości jest jednak katowicki Europejski Kongres Gospodarczy (EEC). Jego ostatnia edycja przyciągnęła ok. 8 tys. osób. W tym roku towarzyszyła mu konferencja European Start-up Days, a także organizowany po raz drugi projekt Liderzy Przyszłości.

– Kongres daje impuls nowym projektom gospodarczym i jednocześnie dla działających w regionie przedsiębiorców stanowi jeden z najgorętszych i najbardziej zapracowanych okresów w roku – mówi Wojciech Kuśpik, inicjator EEC, prezes Grupy PTWP organizującej kongres.

Co trzeci uczestnik Europejskiego EEC odwiedził European Start-up Days. Oznacza to, że w wydarzeniu skierowanym do start-upów i korporacji udział wzięło blisko 2,5 tys. przedstawicieli świata biznesu i polityki, pierwotnie zarejestrowanych jako uczestnicy Kongresu.

Przykłady rzeszowskiego Kongresu 590 czy organizowanego też od niedawna w Białymstoku Wschodniego Kongresu Gospodarczego pokazują, że na rynku jest ciągle miejsce na nowe wydarzenia.

W Rzeszowie wicepremier Mateusz Morawiecki ma ogłosić swoją Konstytucję dla biznesu. Przewidzianych jest też wiele innych wydarzeń, jak konkurs dla start-upów.

Najbardziej prestiżową imprezą gospodarczą na świecie jest World Economic Forum w szwajcarskim Davos. Organizowane jest już od 1971 r. Twórcą i pomysłodawcą wydarzenia jest Klaus Schwab, obecnie pracami organizacyjnymi kieruje jego żona Hilde Schwab.

Organizatorzy na każdym kroku podkreślają, że Forum jest wolne od jakichkolwiek nacisków politycznych czy biznesowych. W ostatniej edycji w styczniu 2015 r. udział wzięło ok. 2,5 tys. osób ze 100 krajów.

W Polsce organizowane jest już przeszło dziesięć dużych konferencji, poświęconych kwestiom gospodarczym i ekonomicznym. Co więcej, co roku widać kolejne pomysły na tego typu wydarzenia.

W tym roku po raz pierwszy w Rzeszowie zostanie zorganizowany Kongres 590. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Fundacja im. Sławomira Skrzypka, której fundatorem został prof. Adam Glapiński, dziś szef NBP.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Materiał partnera
Najważniejsza jest idea demokracji. Także dla gospodarki
Wydarzenia Gospodarcze
Polacy szczęśliwsi – nie tylko na swoim
Materiał partnera
Dezinformacja łatwo zmienia cel
Materiał partnera
Miasta idą w kierunku inteligentnego zarządzania
Materiał partnera
Ciągle szukamy nowych rozwiązań