Życie Regionów – projekt dla Polski

aktualizacja: 27.08.2015, 16:28
Bogusław Chrabota
Bogusław Chrabota
Foto: Fotorzepa

Nie bez racji są ci, którzy uważają, że polskie media koncentrują się na tematyce związanej z życiem publicznym, gospodarczym, czy politycznym ze stołecznej perspektywy. Tak, jakby poza Warszawą reszta kraju była spaloną ziemią. Jakby nic się nie działo w ośrodkach oddalonych od stolicy o sto, dwieście, czy trzysta kilometrów. A przecież większość polskiej populacji mieszka poza Mazowszem. Większość małych i średnich firm, które tworzą ponad 60 proc. PKB to firmy z miast i miasteczek reprezentujących Polskę prowincjonalną. Prowincjonalną, czyli odległą, ale przecież nie gorszą od centrum kraju. Nie wiem jak to się stało, że określeniu „prowincjonalny” nadajemy treści pejoratywne.

Przecież słowo „prowincja” wywodzi się z łaciny i oznacza ni mniej, ni więcej jednostkę podziału administracyjnego rzymskiego imperium. Otóż chcę przywrócić przymiotnikowi „prowincjonalny” pierwotny sens. Prowincjami są w moim myśleniu na równi Wielkopolska i Małopolska, Mazowsze, Lubelskie czy Pomorze.

Wszystkie równe, wszystkie ważne, tak jak mieszkający tam czytelnicy „Rzeczpospolitej”. To właśnie z myślą o nich dodajemy nowy regionalny grzbiet do naszej gazety pod wspólnym tytułem „Życie...”. Tytuł zapożyczamy od sławnej niegdyś gazety „Życie Warszawy”, ale nowa inicjatywa „Rzeczpospolitej” ma opowiadać o życiu mieszkańców innych polskich miast i miasteczek. Współpracujemy przy tym projekcie z lokalnymi samorządami oraz firmami i bardzo nam zależy, by te nowe dzieci naszego tytułu w sposób lustrzany odbijały główne problemy i dylematy mieszkańców polskich „prowincji”.

Chcemy być blisko czytelnika, rozwiązywać jego kłopoty, reprezentować interesy lokalnych firm, walczyć o ich sprawy, jak walczymy o sprawy polskiego biznesu en masse. Czytajcie Życie Regionów. Piszcie do nas i pozwólcie nam działać.

My, ludzie „Rzeczpospolitej” jesteśmy dla Was. I nigdy Was nie zawiedziemy.

 

 

 

 

 

Zespół "Rzeczpospolita Życie Regionów"

"Rzeczpospolita Życie Regionów” to cykl wydań regionalnych dystrybuowany wraz z ogólnopolskim nakładem „Rzeczpospolitej”. Łączymy dwie marki: „Życie Regionów” oraz „Rzeczpospolita” – gwarantujące najwyższą jakość materiałów dziennikarskich.

Projekt ma na celu m.in. pokazanie potencjału oraz osiągnięć regionów Polski w dziedzinach inwestycji, biznesu i edukacji. Oprócz kluczowych dla regionów tematów gospodarczych pokazywany jest ich potencjał intelektualny, osiągnięcia władz samorządowych, najciekawsze wydarzenia kulturalne, sportowe oraz atrakcje turystyczne.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

Odpowiedzialni za projekt