Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

.Nowoczesna

Petru: Gowin, Ziobro, Kaczyński i Duda to grupa talibów

PAP/ Paweł Jaskółka
Zwycięstwo w wyborach samorzšdowych jest w zasięgu ręki a rozmowy koalicyjne trwajš i sš szanse na sukces - ocenił przewodniczšcy Nowoczesnej Ryszard Petru. Zastrzegł, że negocjacje koalicyjne nie dotyczš tylko œrodowiska Platformy Obywatelskiej.

Petru był goœciem regionalnej konwencji Nowoczesnej, która odbyła się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

- Złożyłem ofertę, która brzmi - 1/3 kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich będzie wystawiona przez Nowoczesnš, a 2/3 przez inne œrodowiska opozycyjne. Widzę, że w niektórych przypadkach odzew jest pozytywny, w innych słyszę o narzekaniu. Mam apel o to, żeby zamiast narzekać odnieœć się do konkretnych propozycji, które sš na stole - podkreœlił szef Nowoczesnej.

Dodał, że rozmowy sš prowadzone od wielu miesięcy, o ile nie od roku i w kontekœcie prawdopodobnych zmian w ordynacji wyborczej warto byłoby przejœć do konkretów. Jego zdaniem możliwe jest wypracowanie kompromisu i stworzenie koalicji, która pozwoli zjednoczonej opozycji na zwycięstwo w wyborach samorzšdowych.

- To jest w zasięgu ręki - wskazał Petru. Jego zdaniem szanse na sukces w wyborach samorzšdowych sš wysokie, a Zjednoczona Prawica to w istocie Prawo i Sprawiedliwoœć.

- Nie ma zjednoczonej prawicy. Gowin, Ziobro, Kaczyński i Duda to jedna grupa talibów, która udaje, że majš niby inny poglšdy. Cała niezależnoœć Gowina polega na tym, że głosuje ręka w rękę z Kaczyńskim tylko potem nie wstaje - ocenił Petru.

Jego zdaniem nie można spodziewać się żadnych znaczšcych konfliktów w PiS. - Tam nurt jest jeden i nazywa się Kaczyński, a reszta podšża tym nurtem - wskazał lider Nowoczesnej. Ocenił, że szanse na zawarcie koalicji œrodowisk opozycyjnych sš bardzo duże. - To jest tylko kwestia składu. Prawdopodobnie nie wszyscy, którzy powinni wejœć do tego porozumienia, wejdš. Nie chcę jednak niczego przesšdzać. Rozmowy nadal się toczš i toczyć się będš - wyjaœnił.

Wskazał, że w koalicji sił opozycyjnych winny znaleŸć się także œrodowiska lewicowe, które majš podobne podejœcie do samorzšdów.

- Uważam, że w kwestiach samorzšdowych dużo łatwiej o wspólny mianownik nawet niż w kwestiach parlamentarnych. Chodzi o to, żeby miasta, społecznoœci lokalne, miasteczka, wsie były dobrze zarzšdzane, a ludziom się tam dobrze żyło i nie było ideologii narzucanej przez rzšd centralny, żeby była decentralizacja, a władza była blisko obywatela, a jego głos dobrze słyszalny - powiedział przewodniczšcy Nowoczesnej.

Petru nie odpowiedział na pytanie dziennikarzy czy jego ugrupowanie jest w stanie "zejœć" z proponowanej liczby 1/3 kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich.

- Na pewno nie będę prowadził negocjacji przez media. Nie ma gorszych negocjacji. Kiedyœ tworzył się rzšd PO i PiS i zaczęli negocjacje przez media. Nie wyszło - przypomniał. Zadeklarował, że nie ma problemu z dogadaniem się z kimkolwiek. - Najtrudniejsze sš sytuacje sš wtedy gdy sš stare animozje z przeszłoœci. Ktoœ komuœ o kimœ kiedyœ Ÿle powiedział itd. Nie chcę wchodzić w szczegóły, ale ja nie mam problemów z dogadaniem z innymi - dodał Petru.

W jego ocenie na dojœcie do finalnego porozumienia trzeba więcej czasu, ale negocjacje powinny zmierzać do końca i zostać sfinalizowane pod koniec tego lub na poczštku przyszłego roku, tak aby zostało przynajmniej szeœć miesięcy na prowadzenie kampanii wyborczej. Wskazał, że jego partia jest gotowa w pierwszym kwartale 2018 roku zaprezentować kandydatów na prezydentów we wszystkich miastach wojewódzkich, ale negocjacje koalicyjne majš swoje prawa, stšd propozycja odnoszšca się do kandydatów wystawionych przez Nowoczesnš w 1/3 miast.

Szefem regionalnych struktur Nowoczesnej został wybrany Michał Grzybowski.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL