Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

.Nowoczesna

Petru o konsultacjach z prezydentem ws. reformy sšdów: to jest tylko teatr

PAP/Tomasz Gzell
Nowoczesna nie będzie popierać prezydenckich projektów dot. SN i KRS - zapowiedział w czwartek w TVN24 lider partii Ryszard Petru. W jego ocenie, sš one "nieakceptowalne". Petru ocenił œrodowe konsultacje z Andrzejem Dudš jako "tylko teatr".

W œrodę prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami klubów parlamentarnych, w tym z politykami Nowoczesnej. Rozmowy dotyczyły projektowanych w Kancelarii Prezydenta ustaw o KRS i Sšdzie Najwyższym. O rozmowie z prezydentem mówił w czwartek w TVN 24 lider Nowoczesnej Ryszard Petru. 

Zdaniem Petru wszystkie prerogatywy, które wedle projektów PiS miał uzyskać w ustawach (zawetowanych przez prezydenta) minister sprawiedliwoœci, "przeniesione zostanš na prezydenta". "Z informacji, którš pan prezydent przekazał, ja wnioskuję jednak, że to w dużym stopniu będš podobne ustawy do tych PiS-owskich, które zawetował, tylko zamiast Zbigniewa Ziobry będzie Andrzej Duda" - zaznaczył lider Nowoczesnej. ". 

Petru uważa, że proponowane zmiany doprowadzš do "upolitycznienia sšdów". Podkreœlał, że sšdy należy reformować nie poprzez - jak mówił - "nacisk polityczny, tylko poprzez procedury". 

Zapowiedział, że Nowoczesna nie będzie popierać prezydenckich projektów, które w jego opinii sš "nieakceptowalne". "Trudno poprzeć projekt, który jest niekonstytucyjny" - mówił. Dodał, że nie spodziewa się, aby Andrzej Duda zmodyfikował projekty pod wpływem Nowoczesnej. 

Petru ocenił œrodowe spotkanie z prezydentem jedynie jako "wymianę opinii". Same konsultacje - jego zdaniem - "to jest tylko teatr". "Uważam, że cały ten teatr, który został stworzony ma sugerować, że będš dobre ustawy" - powiedział. "Obawiam się, że będš podobnie złe, jak te PiS-owskie, tylko może nie tak bezczelne" - dodał polityk. 

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjšł decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sšdzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sšdownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w cišgu dwóch miesięcy. 

Prezydent podpisał natomiast trzeciš ustawę dotyczšcš zmian w sšdownictwie - o ustroju sšdów powszechnych, która m.in. zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sšdów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwoœci oraz wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom. 

Reforma sšdownictwa była też jednym z tematów ubiegłotygodniowego spotkania prezydenta z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL