Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

.Nowoczesna

Ryszard Petru: Musimy się zjednoczyć ponad podziałami. Liczę na zaangażowanie Frasyniuka

PAP/Jacek Turczyk
Musimy się zjednoczyć szerzej ponad podziałami; my w Sejmie, wy na ulicach wtedy możemy być siłš - mówił w niedziele do demonstrujšcych przeciwko planom zmian w sšdownictwie lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Dodał, że ma nadzieję na 100 proc. zaangażowania b. opozycjonisty Władysława Frasyniuka.

"Miejcie œwiadomoœć tego, że PiS robi te zmiany wyłšcznie pod siebie, żeby obalić PiS musi nas być dużo więcej, muszš być nas setki tysięcy w całym kraju" - mówił Petru. Mówił również, że wszyscy z "PiS-u, którzy przyczyniajš się do planowanych zmian stanš przed Trybunałem Stanu".

"Osobš, która musi stanšć przed Trybunałem Stanu jest Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwoœci, prokurator generalny), obiecujemy mu to. (...) Jeżeli Andrzej Duda podpisze tę haniebnš ustawę, stanie pod Trybunałem Stanu" - dodał.

Petru zapewnił też, że już od wtorku opozycja - PO, Nowoczesna będzie koordynować swoje działania w Sejmie. "Nie wystarczy zebrać setki tysięcy ludzi na ulicy, musimy się zjednoczyć szerzej ponad podziałami, nie tylko w parlamencie ale także poza parlamentem. Musimy zaangażować osoby z partii politycznych, ruchów społecznych jak i osoby, które nie sš w tym momencie aktywne politycznie. Mam nadzieję, że osobš, która się zaangażuje na 100 proc. będzie Władysław Frasyniuk" - dodał.

Dodał, że potrzebny jest wspólny front demokratyczny, "który będzie bronił niezależnoœci sšdownictwa, ale będzie też bronił polskiego miejsca w Europie". "Żeby nas z UE nie wyprowadzili. Wokół takich haseł jesteœmy w stanie budować szerokš koalicję. (...) Pamiętajcie, że opozycja ma mniejszoœć w Sejmie. Musimy działać niestandardowo. (...)Oczekujemy, że państwo będš nas wspierać tutaj na ulicach. My w Sejmie, wy na ulicach wtedy możemy być siłš, tylko wtedy" - powiedział.

Lider Nowoczesnej zaapelował też o "konsekwencje i wytrwałoœć". Przypomniał, że do wyborów parlamentarnych zostało ponad dwa lata. "To jest długi marsz. Musimy być konsekwentni, wytrwali, szukać tego co nas łšczy, a nie tego co nas dzieli. Deklarujš daleko idšca współprace z PO" - dodał.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL