Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

.Nowoczesna

Katarzyna Lubnauer: Antoni Macierewicz musi odejść

Fotorzepa, Robert Gardziński
Liczyliœmy, że pani premier Beata Szydło wreszcie będzie premierem polskiego rzšdu i odwoła ministra obrony Antoniego Macierewicza - tak się jednak nie stało. Ale minister Macierewicz musi odejœć - powiedziała wiceprzewodniczšca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Lubnauer odniosła się do pištkowego oœwiadczenia premier Beaty Szydło.

- Kiedy dowiedzieliœmy się, że premier Beata Szydło będzie wygłaszać oœwiadczenie liczyliœmy na jedno: że powie doœć jednoznacznie, że odchodzi minister Macierewicz. Każdy dzień obecnoœci Macierewicza w tym rzšdzie szkodzi Polsce. Każdy dzień powoduje straty w polskiej armii, które będzie bardzo trudno odwrócić - podkreœliła posłanka Nowoczesnej. - Musi być taki moment, w którym powie się stop jego szaleństwom, stop jego niszczeniu polskiej armii i polskiej obronnoœci - dodała.

Tymczasem Szydło pytana przez dziennikarzy, czy rozważa zmiany na stanowisku ministra obrony narodowej, zapewniła, że nie rozważa dymisji Macierewicza. Dopytywana, czy jest w pełni zadowolona z pracy Macierewicza, premier odpowiedziała: - Bardzo wyraŸnie podkreœlam, że nie ma w tej chwili dyskusji o zmianach w polskim rzšdzie.

Lubnauer oceniła, że "dwoje najważniejszych polityków w Polsce czyli premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda sš w stosunku do Macierewicza po prostu bezbronni". Zdaniem posłanki Lubnauer premier Beata Szydło, ze względu na odpowiedzialnoœć w stosunku do państwa powinna dawno zdymisjonować Macierewicza, a tego nie robi, bo "czegoœ się boi".

- Z drugiej strony Andrzej Duda, który pisze listy do Macierewicza, a minister Macierewicz zachowuje się jakby lekceważył prezydenta. Widzimy, że oboje - zarówno premier jak i prezydent - nie sprawdzajš się na swoich funkcjach. Widzimy, że króluje nad nimi Macierewicz, który powinien odejœć - dodaje.

Również przewodniczšcy Nowoczesnej Ryszard Petru komentował sytuację szefa MON Antoniego Macierewicza. - Po raz pierwszy minister Macierewicz jest osłabiony. Po raz pierwszy nadepnšł (prezesowi PiS Jarosławowi) Kaczyńskiemu na odcisk. Nawet (o. Tadeusz) Rydzyk prawdopodobnie go chwilowo nie broni - mówił Petru. Jednoczeœnie, jak ocenił, złożenie wniosku o wotum nieufnoœci wobec ministra Macierewicza przez Platformę Obywatelskš może wzmocnić szefa MON. - On na pewno w zwišzku z tym nie będzie odwołany - zauważył Petru. - Co więcej dostanie kwiaty od kogoœ, jak zostanie obroniony we wniosku o wotum nieufnoœci - dodał.

Według lidera Nowoczesnej, z punktu widzenia gry politycznej, w interesie opozycji jest, by minister Macierewicz pozostał na stanowisku, bo "codziennie kompromituje rzšd". - Z punktu widzenia polskiej racji stanu, trzeba by zrobić wszystko, żeby (prezes PiS Jarosław) Kaczyński go w końcu wyrzucił - podkreœlił Petru.

Lider Po Grzegorz Schetyna zapowiedział, że PO złoży w pištek w Sejmie wniosek o wotum nieufnoœci dla szefa MON Antoniego Macierewicza.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL