Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nowe technologie

Benoît Lecomte chce pokonać wpław Ocean Spokojny

BenoÎt Lecomte spędzi w wodzie po 8 godzin dziennie przez pół roku.
The Longest Swim
Niezwykłego wyczynu chce dokonać 49-letni Francuz. Zamierza pokonać wpław Ocean Spokojny.

Wyruszy pod koniec maja ze stolicy Japonii Tokio, aby dotrzeć do amerykańskiego San Francisco. Plan zakłada płynięcie osiem godzin w cišgu doby, przez szeœć miesięcy. Œrednio dziennie pływak będzie pokonywał 48 kilometrów. Zadania tego podjšł się Benoît Lecomte. Przepłynie w ten sposób 8900 kilometrów.

Œmiałkowi będzie towarzyszył 20-metrowy jacht, na którym spędzi godziny przeznaczone na odpoczynek.

James Scott, skiper tego ubezpieczajšcego jachtu, powiedział: – To będzie długie pływanie. W dobie odrzutowców jeszcze nikt nie próbował dotrzeć tak daleko, posuwajšc się tak wolno. Wielu ludzi na œwiecie podejmuje brawurowe wyzwania, pragnie dokonać czegoœ pierwszy raz, ale ten wyczyn nie ma sobie równego.

Wyprawa przez Ocean Spokojny, oprócz wymiaru sportowego, wyczynowego, będzie miała także aspekt naukowy. Pływak będzie stale monitorowany przez kamery i czujniki zainstalowane na jachcie, a tym samym monitorowana będzie woda, stan oceanu, nasycenie wody plastikiem, algami itp.

Benoît Lecomte nawišzał kontakt z naukowcami z Uniwersytetu Teksasu zajmujšcymi się fizjologiš człowieka, wpływem ekstremalnych wysiłków na zdrowie. Zespołem tym kieruje dr Benjamin Levine. Płynięcie przez Pacyfik będzie idealnš okazjš do zbadania, jak organizm reaguje na wielomiesięczny wysiłek, w jakim stopniu wpływa on na serce, płuca, inne organy.

Serce pływaka będzie monitorowane elektrokardiografem – urzšdzeniem, z jakiego korzysta NASA, aby obserwować na odległoœć astronautów pracujšcych na stacji kosmicznej.

Fizjologowie podkreœlajš, że eksperyment będzie ciekawy z tego względu, że przez szeœć miesięcy, po osiem godzin w cišgu doby, organizm pływaka będzie ważył mniej niż na lšdzie – o tyle, ile waży wypierana przez niego woda. Dlatego będzie to symulacja przebywania w przestrzeni kosmicznej, w warunkach zmniejszonej grawitacji.

Badacze chcš się przekonać, czy wysiłek pływaka zrekompensuje utratę masy kostnej, do jakiej dochodzi w warunkach zmniejszonej grawitacji na stacji kosmicznej. Zajmš się tym specjaliœci z Instytutu Medycyny Œrodowiskowej w Texas Health Presbyterian Hospital of Dallas. Sprawdzš, czy pływakowi pogorszy się wzrok, podobnie jak dzieje się z astronautami.

Wiele placówek naukowych zainteresowanych jest tym eksperymentem. Na przykład dr Ken Buesseler z Woods Hole Oceanographic Institution w Kalifornii widzi w nim okazję do mierzenia radioaktywnoœci wody po katastrofie elektrowni atomowej w Fukushimie. Dlatego Benoît Lacomte będzie nosił podczas płynięcia miernik promieniowania.

Benoît Lecomte będzie korzystał z lekkich ważšcych kilkadziesišt gramów, nieprzemakalnych kostiumów pływackich zapobiegajšcych wyziębieniu organizmu oraz zmniejszajšcych opór wody o 8 proc. Dla porównania, kapitan Matthew Webb, który pierwszy przepłynšł La Manche w 1875 r., miał na sobie przesišknięty wodš wełniany kostium ważšcy 3,5 kg.

Mieszkajšcy w USA Lecomte przepłynšł już wczeœniej wpław Atlantyk, w 1998 roku wyruszył z Hyannis w Massachusetts do Quiberon w Bretanii we Francji. Pływał do 8 godzin dziennie, kraulem, czasami zakładał pomocniczš pojedynczš płetwę na nogi. Na pokładzie jachtu przygotowywano dla niego szeœć posiłków dziennie o łšcznej wartoœci energetycznej 8 tys. kcal. W cišgu 72 dni przebył 5600 km.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL