Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nowe technologie

Boty składały życzenia Władimirowi Putinowi?

Twitter
Użytkownik Twittera posługujšcy się kontem @vitischeg, które miało należeć do Wiktora Pietrowa-Wodkina, udostępnił w dniu urodzin Władimira Putina mem z niedŸwiedziem, który chce przybić pištkę z rosyjskim prezydentem. Mem opatrzono hashtagiem #WszystkiegoNajlepszegowDniuUrodzinPrezydencie i udostępniono ponad 800 razy. BBC zauważa jednak, że za tak dużš liczbę udostępnień mogš być odpowiedzialne internetowe boty.

BBC odnotowuje, że hashtag, którym posługiwał się użytkownik @vitisheg, znalazł się w trendach rosyjskojęzycznego Twittera (oznacza to, że należał do najczęœciej używanych hashtagów). Jednak - jak zauważa brytyjskie medium - większoœć użytkowników udostępniajšcych tweet rosyjskiego internauty nie miało rosyjskojęzycznych profili. Często nie były to też profile osobowe - wiele z nich oferowało usługi reklamowe, wiele też zawierało doœć oryginalne opisy użytkowników, z licznymi błędami.

Życzenia dla Putina udostępnił m.in. profil opisujšcy się jako "profesjonalne usługi (zamiast ang. service w opisie znalazło się "servic") fotograficzne w Wiktorii i na Wyspie Vancouver". Życzenia dla Putina podał dalej również profil należšcy do firmy "Maria Arts Mrketing (tak w oryg.) Guru".

Częœć profili udostępniajšcych życzenia dla Putina zawierała materiały pornograficzne.

Sam profil @vitischeg - jak sprawdziło BBC - założono w 2014 roku, ale wszystkie wpisy sprzed 20 wrzeœnia bieżšcego roku zostały z niego usunięte. Konto długimi miesišcami miało być też zupełnie nieaktywne.

Z imienia i nazwiska podanego przez właœciciela konta wynika, że należy ono do mężczyzny. Jednak - jak wykrył analityk z BBC używajšc narzędzia pozwalajšcego odnaleŸć skasowane tweety - 16 wrzeœnia właœciciel konta używał form żeńskich opisujšc na Twitterze w jaki sposób próbował przyrzšdzić sałatkę.

Właœciciel konta już rok temu złożył życzenia Putinowi - używajšc tego samego mema, ale opatrujšc go hashtagiem #DzieńPutina (#PutinDay). W tamtym okresie to właœnie ten hashtag trafił do trendów na rosyjskojęzycznym Twitterze, a wpis podały dalej twitterowe konta prezentujšcych prokremlowskie stanowisko mediów - Russia Today i Sputnika.

Podejrzenia BBC wzbudził też inny internauta życzšcy Putinowi wszystkiego najlepszego z okazji urodzin. Chodzi o użytkownika posługujšcego się nickiem @YuryKuznetsov65. Jego życzenia również zostały wielokrotnie podane dalej - i choć tym razem większoœć użytkowników stanowili rosyjskojęzyczni internauci, to jednak wielu z nich zamiast swojego zdjęcia w logo miało zdjęcie krajobrazu lub bohatera filmowego. Wielu nie miało też żadnego zdjęcia. Z kolei nazwy kont użytkowników w wielu przypadkach składały się z losowych cyfr i liczb co wskazuje na to, że były to działajšce na Twitterze boty.

Samo konto @YuryKuznetsov65 zostało założone na dzień przed złożeniem życzeń Putinowi. Jego właœciciel twierdził jednak, że jest to kontynuacja działalnoœci prowadzonej przez prokremlowski profil @comradzampolit usunięty z Twittera nieco wczeœniej.

Ben Nimmo, analityk z Atlantic Council, który zajmuje się analizowaniem przypadków dezinformacji prowadzonej z użyciem internetowych narzędzi twierdzi, że cała akcja wyglšda raczej na prywatnš, niż kremlowskš inicjatywę.

- To wyglšda jak działanie botnetu (sieci złożonej z komputerów zainfekowanych wirusem), ale rosyjski rzšd nie musi być w to zaangażowany - mówi tłumaczšc, że rozmiar botnetu jest w tym wypadku niewielki (składajšcy się z kilkuset komputerów), podczas gdy duże operacje tego typu wykorzystujš dziesištki tysięcy komputerów. Za całš akcjš - jak dodaje - może więc stać sympatyk Putina będšcy osobš prywatnš.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL