Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nowe technologie

Sztuczna inteligencja skanuje twarz kandydatów i mówi, czy warto ich zatrudnić

materiały prasowe
Aplikacja HireVue pozwala rekruterom na analizę głosu, słownictwa, a także wyglšdu potencjalnych pracowników. Jak opisuje serwis Ladder, wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesie rekrutacji może stać się sposobem na redukcję dyskryminacji.

HireVue to zintegrowana platforma pozwalajšca na przeprowadzanie rozmów rekrutacyjnych za pomocš technologii video i nagrywanie odpowiedzi udzielanych przez kandydatów.

Wyposażona w algorytm sztucznej inteligencji aplikacja pozwala na wielostopniowš analizę potencjalnych pracowników. Przy jej wykorzystaniu rekruterzy mogš porównywać dobór słownictwa stosowany przez kandydatów, ale także ich głos, mimikę oraz mowę ciała towarzyszšce wypowiedziom. Algorytm następnie dokonuje analizy w oparciu o wzorce zdefiniowane przez rekrutera jako najbardziej pożšdane.

Według twórców HireVue, praca z aplikacjš nie ma na celu zastšpienia rekruterów, a umożliwienie im lepszego wykorzystania czasu. Dzięki wstępnej selekcji osób za pomocš algorytmu, będš oni mogli więcej czasu poœwięcić potencjalnie najlepszym kandydatom. Z aplikacji korzystały już w procesie rekrutacji takie organizacje, jak Goldman Sachs, Unilever i Vodafone.

Jak wskazuje założyciel HireVue Mark Newman, wykorzystanie aplikacji w procesach rekrutacyjnych może zapobiegać pojawianiu się dyskryminacji wobec potencjalnych kandydatów. "HireVue pozwala na strukturyzację rekrutacji, co zapobiega dyskryminacji" - mówi. Przypomina jednoczeœnie, że algorytmy sš tak obiektywne, jak ludzie, którzy definiujš ich działanie. W pracy z HireVue rekruterzy powinni szczególnš uwagę poœwięcać własnym preferencjom wyboru kandydatów, które następnie będš czynnikiem definiujšcym działanie algorytmu aplikacji.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL