Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nowe technologie

USA: Haker, który powstrzymał atak WannaCry, stanie przed sšdem

Fotolia
23-letni haker Marcus Hutchins, który w maju zablokował rozprzestrzenianie się wirusa WannaCry, stanie przed sšdem w Stanach Zjednoczonych oskarżony o stworzenie złoœliwego oprogramowania, które wykradło hasła do bankowoœci elektronicznej - poinformowała sieć BBC.

Zdaniem amerykańskich œledczych Hutchins był zaangażowany między lipcem 2014 r. a lipcem 2015 r. w tworzenie wirusa trojańskiego Kronos, którego kod póŸniej sprzedawał na forach dyskusyjnych w darknecie, czyli ukrytej sieci komputerowej wykorzystywanej często do nielegalnych działań. Oprogramowanie wykradało m.in. hasła do bankowoœci i dane dotyczšce tożsamoœci posiadaczy komputerów.

Hutchinsa zatrzymano w œrodę na lotnisku w Las Vegas, gdzie wczeœniej brał udział w konferencji poœwięconej bezpieczeństwu komputerowemu.

Tożsamoœć Hutchinsa, który jest blogerem i analitykiem ds. bezpieczeństwa w sieci, została ujawniona w maju, gdy przyczynił się do powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się wirusa WannaCry, który sparaliżował tysišce komputerów na całym œwiecie, w tym m.in. brytyjskš publicznš służbę zdrowia NHS, domagajšc się okupu za odblokowanie zainfekowanych plików.

Jak spekulowały brytyjskie media, 23-latek współpracował również z brytyjskim Narodowym Centrum Cyberbezpieczeństwa, które odmówiło komentarza, dodajšc, że "komentowanie sprawy dotyczšcej przestrzegania prawa byłoby niewłaœciwe".

Jeden z badaczy bezpieczeństwa komputerowego Kevin Beaumont skomentował zatrzymanie Hutchinsa na Twitterze, piszšc, że jego zdaniem "amerykański system sprawiedliwoœci popełnił ogromny błšd".

Sprawš Brytyjczyka zajmuje się konsulat Wielkiej Brytanii w Los Angeles, który podkreœlił, że pozostaje w kontakcie z rodzinš.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL