Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nowe technologie

Chińska Akademia Nauk: Cudzoziemiec nie pokieruje "superteleskopem"

Budowa FAST w 2015 roku
Wikimedia Commons/Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0)/Psr1909
Chińska Akademia Nauk (ChAN) w weekend oficjalnie zdementowała niedawne doniesienia mediów, według których cudzoziemiec miałby stanšć na czele chińskiej placówki naukowej obsługujšcej nowy wielki radioteleskop.

Na swoim oficjalnym profilu w serwisie Weibo, czyli chińskim odpowiedniku Twittera, ChAN napisała, że nie jest prowadzona rekrutacja na stanowisko kierownika placówki obsługujšcej tzw. FAST (Five-hundred-metre Aperture Spherical Telescope) - największy na œwiecie radioteleskop o pojedynczej czaszy, wybudowany w naturalnym zagłębieniu górskiego terenu prowincji Guizhou (Kuejczou) na południu Chin.

Akademia oœwiadczyła, że osoba majšca nadzorować cały projekt została wyznaczona w lipcu 2016 roku, w chwili uruchomienia oœrodka. Nie podano jednak nazwiska tego naukowca.

W czwartek amerykańska edycja "Newsweeka" oraz hongkoński dziennik "South China Morning Post" informowały o problemach, jakie najważniejszy oœrodek badań kosmicznych Chin ma ze znalezieniem odpowiednio kompetentnego dyrektora. 

Według ich doniesień stanowisko miało być dostępne jedynie dla cudzoziemca, ponieważ chińscy specjaliœci nie dysponujš odpowiednim doœwiadczeniem. Praca wišzała się z wieloma udogodnieniami, dodatkami do pensji oraz budżetem w wysokoœci 1,9 mln dolarów na badania naukowe.

Doniesienia te opierały się na chińskim serwisie internetowym "Cankao Xiaoxi", stanowišcym codzienny przeglšd najważniejszych wiadomoœci z kraju i ze œwiata przygotowywany przez państwowš agencję prasowš Xinhua. W niedzielę tym informacjom za ChAN zaprzeczył dziennik "Global Times" okreœlany jako rzšdowy tabloid.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL