Nowe technologie

Domki z kart

Fotolia
Naukowcy z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej mają pomysł na domki zbudowane z papierowych kart.

Przeznaczone są dla uchodźców lub osób, którym dach nad głową zabrały kataklizmy. naturalne. Projekt domków tanich, łatwych do zbudowania, tłumiących hałasy i zapewniających odpowiednią temperaturę, z papierowych płyt, nosi nazwę: "House of Cards". Projekt znalazł się w gronie dziesięciu najlepszych polskich innowatorów poniżej 35. roku życiu według prestiżowego amerykańskiego magazynu MIT Technology Review. Zdobył pierwszą nagrodę w ramach Europejskiej Stolicy Kultury w konkursie Miasto Przyszłości/Laboratorium Wrocław.

Elementy domku produkowane w fabryce można łatwo przetransportować na miejsce i równie łatwo zmontować. Panele ścienne przypominające strukturą plaster miodu wykonane są z papieru. Jedynie podłoga jest drewniana. Dzięki temu, że poszczególne ściany można ustawiać w szeregu albo pod kątem prostym, można je dość elastycznie ze sobą łączyć i aranżować. Domek można postawić w ciągu kilkunastu godzin bez użycia ciężkiego sprzętu, specjalistów, wystarczą proste narzędzia: drabina, wiertarko-wkrętarka.  Domków można byłoby używać w Polsce i w cieplejszym klimacie. Symulacje komputerowe wskazały, że ściana domu o grubości 25-27 cm odpowiednio skomponowana z produktów papierowych mogłaby mieć współczynnik przenikalności ciepła U równy 0,23. To standard, jaki obecnie obowiązuje dla ścian zewnętrznych w Polsce. Poprzez zmianę kompozycji czy grubości przegrody można byłoby ją dopasować do różnych warunków klimatycznych.

W zależności od sposobu impregnacji - dom z papieru może przetrwać od 5 do do 20 lat. Aby można było go wykorzystywać tak długo, należy zabezpieczyć go przed wilgocią, to największe zagrożenie, papier pochłania wilgoć z otoczenia, wskutek tego wiązania między włóknami celulozowymi ulegają degradacji. 

- PAP Nauka w Polsce, k.k. 

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL