Prawo budowlane: internetowy rejestr pozwoleń na budowę i zgłoszeń od 1 stycznia 2016

aktualizacja: 27.12.2015, 19:53
Prawo budowlane: internetowy rejestr pozwoleń na budowę i zgłoszeń od ...
Prawo budowlane: internetowy rejestr pozwoleń na budowę i zgłoszeń od 1 stycznia 2016
Foto: 123RF

Za kilka dni każdy będzie mógł śledzić w internecie załatwianie formalności potrzebnych do postawienia budynku. I to bezpłatnie.

REDAKCJA POLECA

Od 1 stycznia ruszy ogólnodostępny internetowy centralny rejestr pozwoleń na budowę oraz zgłoszeń. Będą mogli z niego korzystać wszyscy, nie tylko urzędnicy.

Poprowadzi nadzór

Uruchomienie rejestru umożliwiają ostatnie przepisy noweli prawa budowlanego z 20 lutego 2015 r. (tj. art. 1 pkt 34), które wchodzą w życie 1 stycznia 2016 r. Część tej noweli zaczęła obowiązywać wcześniej – 26 czerwca 2015 r.

Rejestr będzie publicznie dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego (GUNB). Dzięki niemu np. inwestor czy jego sąsiad prześledzi historię załatwiania formalności interesującej go inwestycji.

97,8 tys. pozwoleń na budowę na terenie całego kraju wydano w pierwszym półroczu 2015 r.

Rejestr ma też dyscyplinować urzędy do sprawnego załatwiania formalności. Znajdą się w nim m.in. informacje o złożonych przez inwestorów wnioskach w sprawie pozwoleń na budowę czy zgłoszeń budowy oraz o wydanych pozwoleniach i zgłoszeniach (także tych, do których starosta nie wniósł sprzeciwu). W rejestrze będzie też można śledzić przebieg postępowania, a więc np. dowiedzieć się, jakich starosta żądał dodatkowych dokumentów, jak długo inwestor czekał na wydanie pozwolenia itp.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE