Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nieruchomoœci

Kaleta ws. Siennej: wróciliśmy do stanu sprzed reprywatyzacji

Fotorzepa, Marta Bogacz
W sprawie uchylonej decyzji reprywatyzacyjnej dotyczšcej działki przy d. ul. Siennej 29 m. st. Warszawa wróciło do stanu właœcicielskiego sprzed reprywatyzacji - powiedział w czwartek Sebastian Kaleta z komisji weryfikacyjnej.

Kaleta poinformował podczas briefingu prasowego, że wydział ksišg wieczystych Sšdu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa "utrzymał w mocy wpis do księgi wieczystej, którego dokonała komisja weryfikacyjna". Jak podkreœlił, chodziło o wpisanie miasta Warszawa jako "pełnoprawnego, jedynego właœciciela tej nieruchomoœci".

"Osoby, które były niezadowolone z decyzji komisji nie chciały, aby ten wpis został dokonany. Komisja przed sšdem wieczystoksięgowym obroniła swojš decyzję i pokazała, że jest skuteczna" - podkreœlił Kaleta.

Z sentencji postanowienia sšdu - umieszczonej na twitterze szefa komisji Patryka Jakiego - wynika, że 14 grudnia sšd po rozpoznaniu skargi na dokonanie tego wpisu postanowił utrzymać wpis w mocy.

Kaleta dodał, że jednoczeœnie w innym postanowieniu sšd administracyjny "odmówił wstrzymania wykonania decyzji komisji, co oznacza, że - mówišc wprost - miasto jest w pełni uprawnione do dysponowania tš działkš". "Wszystkie wpisy dotyczšce reprywatyzacji zostały cofnięte, a w księdze wieczystej widnieje stan sprzed reprywatyzacji" - zaznaczył Kaleta.

Sprawa tej działki - ws. której komisja wydała orzeczenie w sierpniu - wišże się z nieodległš działkš pod dawnym adresem Chmielna 70. W 2012 r. miasto przyznało prawo użytkowania wieczystego Siennej 29 biznesmenowi Maciejowi M., który planował wybudowanie tam 60-piętrowego wieżowca. Pozwalał na to plan zagospodarowania przestrzennego, przyjęty w 2010 r. błyskawicznie przez Radę Miasta - na krótko przed wyborami samorzšdowymi. Dzięki niemu na obu działkach można było wznieœć budynki o wysokoœci już nie tylko 30 m, ale ponad 200 m. Na zapoznanie się z projektem radni mieli bardzo mało czasu.

"Komisja pokazała, jak duże nieprawidłowoœci były w tej reprywatyzacji i uchyliła tę reprywatyzację. (...) Pokazaliœmy, że komisja jest umocowana w polskim porzšdku prawnym" - mówił Kaleta.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL