Stawki opłat za wodę i ścieki będą centralnie ustalane

Stawki za wodę i ścieki będą centralnie ustalane. Taryf nie zatwierdzą już rady miast, lecz specjalna spółka.

Aktualizacja: 26.09.2017 08:07 Publikacja: 26.09.2017 07:00

Stawki opłat za wodę i ścieki będą centralnie ustalane

Foto: 123RF

Gminy stracą wpływ na wysokość stawek opłat za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad projektem w tej sprawie. W ten sposób chce zapobiegać podwyżkom cen wody w przyszłości.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Co się zmieni

Proponowana zmiana jest ściśle związana z nowym prawem wodnym. To na jego podstawie zostanie powołany do życia nowy organ zajmujący się gospodarką wodną: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

– I to właśnie Wody Polskie mają zatwierdzać taryfy stawek za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, a nie jak obecnie rada gminy lub miasta – mówi Piotr Ciepierski, adwokat. – Taryfami zajmie się wiec organ centralny, a gminy, których zadaniem własnym jest dostarczanie wody i odbieranie ścieków, stracą kontrolę nad cennikiem tych usług – twierdzi mec. Ciepierski.

Wody Polskie mają również rozstrzygać spory między przedsiębiorstwami wodno-kanalizacyjnymi i odbiorcami usług oraz między tymi przedsiębiorcami.

Będą też nakładać kary pieniężne w przypadku nieprzestrzegania przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne obowiązku rejestracji taryf. Podobnie w przypadku zawyżania stawek.

Zdaniem Ministerstwa Infrastruktury obecny system się nie sprawdza. Właścicielami przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych są bowiem gminy i to one zatwierdzają taryfy. Aźto może w wielu wypadkach prowadzić do nieuzasadnionego wzrostu cen wody.

Zdecydowanie za drogo

Ministerstwo powołało się przy tym na raport Najwyższej Izby Kontroli z 2016 r. NIK zwraca w nim uwagę, że obciążenie budżetów domowych konsumentów kosztami dostarczania wody i odprowadzania ścieków w Polsce należy do najwyższych w Unii Europejskiej i osiągnęło już poziom, powyżej którego zostanie naruszona unijna zasada dostępności cenowej usług (wynika ona z traktatu akcesyjnego).

W latach 2011–2016 ceny usług wodociągowo-kanalizacyjnych w pięciu objętych kontrolą dużych przedsiębiorstwach wzrosły od 18 proc. do 42 proc. Biorąc pod uwagę – zdaniem NIK – siłę nabywczą waluty, w Polsce ceny za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków należą do najwyższych w Unii Europejskiej.

Odgórne sterowanie

Ministerialną propozycję krytykują samorządy.

– Bez wątpienia nowe przepisy będą miały wpływ na wysokość cen dostarczania wody oraz odprowadzania ścieków – uważa Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich. – Ustawa przyznaje bowiem dyrektorowi regionalnego zarządu gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie szerokie uprawnienia nadzorcze zarówno nad przedsiębiorstwami wodno-kanalizacyjnymi, jak i nad gminami. To właśnie ten organ będzie zatwierdzał taryfy, a tym samym będzie mógł narzucać stawki uzasadnione nie tyle rachunkiem ekonomicznym, ile polityką rządu – uważa Grzegorz Kubalski.

Dodaje, ze nowa spółka będzie też opiniować projekt regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków. – Tyle że będzie to w rzeczywistości uzgodnienie, gdyż rada gminy nie będzie mogła uchwalić regulaminu, który nie otrzymał pozytywnej „opinii". W ten sposób w praktyce gminy zostaną pozbawione kluczowych kompetencji w zakresie zarządzania swoim własnym systemem wodno-kanalizacyjnym – podkreśla dyrektor Kubalski.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe