Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nieruchomoœci

PZFD: rzšd powinien rozważyć przedłużenie programu Mieszkanie dla Młodych

123RF
Wtorkowa sytuacja, gdy w kilka godzin wykorzystano 67 mln zł w programie Mieszkanie dla Młodych, to potwierdzenie tego, że rzšd powinien rozważyć przedłużenie MdM-u - mówił PAP Konrad Płochocki z PZFD. Jego zdaniem liczba beneficjentów do 2018 r. może wynieœć 110 tys.

We wtorek uruchomiono dodatkowe 67 mln zł na dofinansowanie kredytów w programie Mieszkanie dla Młodych na rok 2017. Było to możliwe dzięki nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młode osoby. Udostępniona pula wyczerpała się w kilka godzin - ok. godz. 15 Bank Gospodarstwa Krajowego wydał komunikat o wstrzymaniu wniosków w ramach programu Mieszkanie dla Młodych na rok 2017.

"Zarówno w przypadku podstawowej puli œrodków, jak i puli sierpniowej, prognozowaliœmy, że œrodki zostanš zarezerwowane w ekspresowym tempie" - powiedział PAP dyrektor generalny Polskiego Zwišzku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki.

"Wtorkowa sytuacja to także potwierdzenie tego, że rzšd powinien rozważyć przedłużenie MdM-u, którego liczba beneficjentów do 2018 roku może wynieœć 110 tysięcy" - podkreœlił dyrektor. Ocenił, że "ten bardzo krótki czas, w którym zostały zarezerwowane œrodki, œwiadczy o ogromnej popularnoœci tego programu".

Wskazał, że osoby, którym nie udało się złożyć wniosków będš miały jeszcze jednš szansę - w styczniu 2018 roku. "Będzie to jednoczeœnie ostatnia odsłona Mieszkania dla Młodych".

Płochocki przypomniał, że program MdM zostanie zastšpiony przez Indywidualne Konta Mieszkaniowe. "Koncepcja IKM jest w naszej ocenie pozytywna, ale szczególnie martwić może fakt, że pierwsze wypłaty z IKM-ów będš miały miejsce dopiero ok. 2023 r." - zauważył. Oznacza to - jak tłumaczył - że Polacy na pięć lat pozostanš bez realnego wsparcia państwa przy zakupie mieszkania.

Dlatego - jak podsumował Płochocki - jest więc "wiele argumentów przemawiajšcych za koniecznoœciš przedłużenia MdM".

Program Mieszkanie dla Młodych (MdM) wystartował w 2014 r. i zastšpił inny rzšdowy program - "Rodzina na swoim". MdM polega na tym, że beneficjenci otrzymujš dofinansowanie do kredytu hipotecznego. Limity dofinansowania na kolejne lata wynoszš 746 mln zł na 2017 r. i 762 mln zł na 2018 r.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL