Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nieruchomoœci

Komisja weryfikacyjna bada sprawę działki Sienna 29

Fotolia.com
Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji bada we wtorek sprawę działki przy Pałacu Kultury i Nauki na pl. Defilad (dawny adres - Sienna 29). Po raz czwarty przed komisjš nie stawiła się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Na wtorkowš rozprawę wezwano - jako œwiadków - Bartosza Dominiaka (b. radnego Warszawy), Jacka Wojciechowicza (b. wiceprezydenta stolicy) i Michała Sz. (rzeczoznawcę). W charakterze stron wezwano: spadkobierców dawnych właœcicieli; firmę Echo Projekt Sienna Sp. z o.o; beneficjenta decyzji, handlarza roszczeń Macieja M. oraz Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent stolicy reprezentujš pełnomocnicy. Nie stawiła się ona wczeœniej trzy razy na rozprawach komisji - za co ukarano jš w sumie 9 tys. zł grzywny. W połowie lipca zapowiedziała, że w pracach komisji będš uczestniczyli pełnomocnicy miasta - "by nieprawdy nie pozostały bez odpowiedzi".

Sprawa Siennej 29 wišże się z nieodległš działkš pod dawnym adresem Chmielna 70, której sprawę komisja badała 13 lipca. W 2012 r. miasto przyznało prawo użytkowania wieczystego Siennej 29 Maciejowi M., który planował wybudowanie tam 60-piętrowego wieżowca. W 2010 r. zaœ - jak podawało stowarzyszenie Miasto Jest Nasze - wiceprezydent Wojciechowicz przygotował, przyjęty wtedy błyskawicznie przez Radę Miasta, plan zagospodarowania przestrzennego, który pozwalał na działkach Chmielna 70 i Sienna 29 wznieœć budynki o wysokoœci już nie tylko 30 m., ale ponad 200 m. Na zapoznanie się z projektem radni mieli bardzo mało czasu.

W maju br. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu postawiła zarzuty w sprawie "dzikiej reprywatyzacji" m.in. Siennej 29 Maciejowi M. i Michałowi Sz. Zdaniem prokuratury, prawa i roszczenia do nieruchomoœci przejęto za rażšco zaniżonš cenę - jej wartoœć rynkowš oszacowano na 14,4 mln zł, a wartoœć praw i roszczeń - na 345 tys. zł. Maciej M. jest w areszcie; Michał Sz. opuœcił areszt po wpłacie 60 tys. zł kaucji.

Komisja bada zgodnoœć z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomoœci. Komisja może utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjnš (uznać słusznoœć zwrotu nieruchomoœci) albo uchylić jš i podjšć decyzję merytorycznš, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskanš nieruchomoœć. Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjnš i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który jš wydał, wraz z wišżšcymi wskazaniami co do dalszego postępowania.

Komisja uchyliła już decyzje wydane w 2014 r. z upoważnienia prezydent Warszawy o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego dwóch nieruchomoœci przy ul. Twardej (skšd Rada Miasta przeniosła gimnazjum) i odmówiła mu przyznania tego prawa. Stwierdziła też, że doszło przy tym do rażšcego naruszenia interesu społecznego przez Gronkiewicz-Waltz oraz jej biernoœć.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL