Czy można grodzić miejsca postojowe w garażach podziemnych

Nie można odgradzać miejsc postojowych dla samochodów w zamkniętych halach.

Aktualizacja: 15.07.2018 16:16 Publikacja: 15.07.2018 12:04

Czy można grodzić miejsca postojowe w garażach podziemnych

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Właściciele sześciu stanowisk postojowych w podziemnym garażu budynku mieszkalnego odgrodzili je od siebie ścianami wewnętrznymi. Zamontowano też pięć stalowych bram garażowych.

Czytaj także: Podwyżka za miejsce postojowe w garażu podziemnym dla wszystkich

Zainteresowani twierdzili, że roboty związane z wyodrębnieniem miejsc postojowych poprzez postawienie ścian działowych wykonywał deweloper. Natomiast bramy były stawiane indywidualnie, po zakupie miejsca garażowego w latach 1999–2000, gdy wielorodzinny budynek mieszkalny został rozbudowany, m.in. o halę garażową. ?Jeden z właścicieli miejsca postojowego twierdzi, że deweloper inną dokumentację przekazał do starostwa, a inną pokazywał klientom. W pozwoleniu na budowę nie ma bowiem żadnej informacji o wykonaniu ścian działowych i bram. Hala garażowa nie jest w tym dokumencie zespołem osobnych pomieszczeń. Nie została tak zaprojektowana – stwierdził powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Poznaniu, kwalifikując wykonane roboty budowlane jako przebudowę, na którą jest wymagane pozwolenie na budowę. Wielkopolski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego podtrzymał tę ocenę.

W efekcie odgrodzenia poszczególnych stanowisk postojowych od pozostałej części hali zmieniły się bowiem warunki ochrony przeciwpożarowej budynku. Bramy i ścianki działowe miejsc postojowych ograniczyły drogi ewakuacyjne w razie pożaru i zakłóciły wentylację. Straż pożarna uważa, że w ogóle nie można oddzielać stanowisk postojowych w zamkniętych halach garażowych np. przegrodami lub bramami.

Bramy i część ścianek zdemontowano, ale jeden z adresatów nakazu rozbiórki zaskarżył decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Sąd jednak potwierdził, że wykonane roboty budowlane zostały trafnie zakwalifikowane jako przebudowa wymagająca pozwolenia na budowę.

Skoro inwestor go nie uzyskał, to zgodnie z przepisami prawa budowlanego musiał być nałożony nakaz doprowadzenia hali garażowej do poprzedniego stanu poprzez rozbiórkę ścian wewnętrznych i bram garażowych. Zarzut, że deweloper udostępniał mieszkańcom inną dokumentację niż ta, którą złożył wraz z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę, nie może tu mieć znaczenia.

Znaczenie ma zgodność wykonanych robót budowlanych z projektem budowlanym, zatwierdzonym decyzją o pozwoleniu na budowę –podkreślił WSA, oddalając skargę. Projekt nie przewidywał, ażeby w hali garażowej miały się znajdować trwałe odgrodzenia ścianami miejsc postojowych. Okoliczność, kto faktycznie dokonał przebudowy, ma znaczenie wtórne.

Wyrok jest nieprawomocny.

Sygn. akt: IV SA/Po 1064/17

Właściciele sześciu stanowisk postojowych w podziemnym garażu budynku mieszkalnego odgrodzili je od siebie ścianami wewnętrznymi. Zamontowano też pięć stalowych bram garażowych.

Czytaj także: Podwyżka za miejsce postojowe w garażu podziemnym dla wszystkich

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami