Decyzje cały czas do podważenia

Mimo że od wydania wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ważności decyzji minęły trzy lata, to wciąż nie ma nowych przepisów.

Publikacja: 12.07.2018 08:40

Decyzje cały czas do podważenia

Foto: 123RF

Rzecznik praw obywatelskich domaga się pilnej nowelizacji przepisów dotyczących stwierdzania nieważności decyzji administracyjnych.

Czytaj także: TK: inwestycji nie ma, wywłaszczoną działkę trzeba oddać

W 2015 r. Trybunał Konstytucyjny podważył brak ograniczeń czasowych kwestionowania decyzji wydanych bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa. Mimo wyroku wciąż nie znowelizowano odpowiedniego artykułu kodeksu postępowania administracyjnego. Tymczasem zdaniem RPO stwierdzanie nieważności decyzji to ważny element systemu kontroli orzeczeń administracji, zwłaszcza tych, na których podstawie obywatelom przyznawane są prawa bądź nakładane obowiązki.

Niepokój RPO budzi fakt, że od wyroku upłynęły już ponad trzy lata, a dotychczas nie udało się wypracować chociażby koncepcji, w jaki sposób rozstrzygnięcie TK mogłoby być wprowadzone.

Obecnie art. 156 kodeksu postępowania administracyjnego umożliwia kontrolę prawidłowości takiej decyzji praktycznie w każdym czasie, nawet po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach od jej wydania. Od trzech lat rzecznik prowadzi z kolejnymi ministrami spraw wewnętrznych korespondencję o konieczności nowelizacji art. 156 k.p.a.

Orzeczenie TK nie uchyliło bowiem mocy obowiązującej zaskarżonego przepisu, ale nałożyło na ustawodawcę obowiązek ograniczenia możliwości stwierdzania nieważności takiej decyzji administracyjnej. Nie wiadomo bowiem, po upływie jakiego czasu nie można skutecznie jej podważać. Problem dotyczy zarówno osób, które chcą podważyć dane rozstrzygnięcie, jak i zainteresowanych utrzymaniem stanu rzeczy ukształtowanego przed laty.

Tymczasem sprawnie funkcjonująca procedura kontroli ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla decyzji wywłaszczeniowych, ale także dla każdego obywatela, którego spraw dotyczy decyzja administracyjna wydana przez organ władzy publicznej na podstawie k.p.a.

W 2017 r. rzecznik uzyskał informację, że w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęto na nowo prace koncepcyjne oraz działania w kierunku opracowania propozycji zmiany – miały one wtedy znajdować się na etapie końcowym. W ostatniej zaś odpowiedzi z października 2017 r. MSWiA podało, że „nie zostało wypracowane jednolite stanowisko".

Rzecznik praw obywatelskich domaga się pilnej nowelizacji przepisów dotyczących stwierdzania nieważności decyzji administracyjnych.

Czytaj także: TK: inwestycji nie ma, wywłaszczoną działkę trzeba oddać

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe