Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nieruchomoœci

Ziobro o uchwale SN ws. nieruchomości: jeśli zajdzie potrzeba, zmienię prawo

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Jeœli zajdzie potrzeba, zmienię prawo - tak minister sprawiedliwoœci Zbigniew Ziobro odniósł się do uchwały Sšdu Najwyższego, zgodnie z którš będzie można domagać się wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomoœci od lokatorów zwracanych kamienic, a nie od władz Warszawy.

"Zasmuciła mnie uchwała SN, z której wynika, że to lokatorzy kamienic, które przejęli często wštpliwi właœciciele, będš zmuszani przez czyœcicieli kamienic do tego, żeby płacić zaległe, wieloletnie zobowišzania, zwišzane z kontrowersjami co do statusu tych kamienic" - powiedział minister w radiowej Jedynce.

Dodał, że tej uchwale w jego imieniu sprzeciwiał się prokurator, ale Sšd Najwyższy tego nie uwzględnił. "Jeœli zajdzie potrzeba, zmienię prawo, nawet jeżeli będzie krzyk, bo muszę brać stronę słabszych, pokrzywdzonych. (...) A nie myœlenie w kategoriach elit i często wštpliwych właœcicieli kamienic, którzy zrobili wielkš krzywdę, wyrzucajšc często tysišce ludzi na bruk. (...) Po to zaszła zmiana w Polsce, żeby takich ludzi ktoœ bronił, a nie zostawił na pastwę losu, dlatego sprzeciwiam się uchwale Sšdu Najwyższego i podejmę działania, aby zmienić sytuację" - powiedział.

Poinformował, że już w maju powinna ruszyć komisja weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie.

Chodzi o uchwałę Sšdu Najwyższego, która została podjęta w œrodę przez skład siedmiu sędziów. Pierwsza napisała o niej "Rzeczpospolita". Z pytaniem do SN zwrócił się Sšd Apelacyjny w Warszawie, który rozpatruje sprawę dotyczšcš warszawskiej kamienicy przy ul. Sandomierskiej. Rodzina właœciciela - jak pisała gazeta - odzyskała w niej dziesięć lokali, pozostałe szeœć wykupili lokatorzy. Kiedy ratusz oddał jš spadkobiercom dawnych właœcicieli, ci wystšpili z roszczeniem o zapłatę 600 tys. zł za bezumowne korzystanie z nieruchomoœci za dziesięć lat (na tyle pozwala kodeks cywilny).

SN uznał, że były właœciciel nieruchomoœci lub jego następca prawny "mogš wystšpić z roszczeniami z tytułu bezumownego korzystanie z kamienicy" na podstawie artykułów 224 i 225 Kodeksu cywilnego, czyli - jak interpretujš prawnicy - żšdać wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomoœci od lokatorów zwracanych kamienic, a nie od władz Warszawy.

Jak napisaliœmy wczoraj na łamach "Rzeczpospolitej", wystšpienie z roszczeniami przeciw lokatorom może być trudne - bo trzeba będzie udowodnić, że działali w złej wierze i wiedzieli, że kamienica należy do prywatnej osoby wywłaszczonej na mocy dekretu Bieruta - ale równoczeœnie może posłużyć do wywierania nacisku na lokatorów, by się wyprowadzili.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL