Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nieruchomoœci

Sšd przyznał odszkodowanie b. przesiedleńcowi za majštek na Warmii

123RF
386,5 tys. zł odszkodowania od Skarbu Państwa zasšdził Sšd Apelacyjny w Białymstoku b. przesiedleńcowi za majštek pozostawiony we wsi Warkały (Warmińsko-Mazurskie) - poinformował PAP w czwartek rzecznik tego sšdu Janusz Sulima. Wyrok jest prawomocny.

SA zmienił wyrok sšdu pierwszej instancji, który zasšdził w tej sprawie 451 tys. zł.

To proces z powództwa Dietera Lorenca, który wystšpił z pozwem przeciwko Skarbowi Państwa - wojewodzie warmińsko-mazurskiemu. Zrobił to uznajšc za bezprawne decyzje podjęte przez władze w latach 70. ubiegłego wieku, dotyczšce przejęcia jego gospodarstwa, gdy rodzina wyjechała do Niemiec.

Poczštkowo wnioskował o 180 tys. zł odszkodowania, potem powództwo rozszerzył i domagał się znacznie większych pieniędzy. W ub. roku Sšd Okręgowy w Olsztynie, jako sšd pierwszej instancji, bioršc pod uwagę ekspertyzy biegłego z zakresu szacowania wartoœci nieruchomoœci zasšdził ponad 451 tys. zł odszkodowania.

Wyrok zaskarżyła Prokuratoria Generalna reprezentujšca Skarb Państwa, kwestionujšc nie tyle samo powództwo, ale wysokoœć odszkodowania. W jej ocenie, biegły w swej wycenie nie odniósł się do wartoœci nieruchomoœci jako gospodarstwa rolnego z lat 70. ubiegłego wieku, ale przyjšł wyceny dla terenów atrakcyjnych dla turystyki czy rekreacji (obecnie turystyka mocno się tam rozwija - PAP).

W sierpniu sšd apelacyjny zgodził się z takš argumentacjš i powołał jeszcze jednego biegłego do oszacowania wartoœci nieruchomoœci. I ten wartoœć nieruchomoœci wyliczył na 386,5 tys. zł.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL