Gmina Targówek zapewni wywłaszczonym właścicielom lokale zamienne

Wywłaszczeni właściciele domu spędzili w sądzie cztery lata. Opłaciło się. Władze dzielnicy dadzą im lokale zamienne.

Aktualizacja: 03.02.2016 17:55 Publikacja: 03.02.2016 17:18

Gmina Targówek zapewni wywłaszczonym właścicielom lokale zamienne

Foto: Adobe Stock

W środę Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie niekorzystne dla dzielnicy Targówek. Wynika z niego, że prawo do lokalu zamiennego przysługuje nie tylko najemcom, ale i właścicielom mieszkań, których gmina wywłaszczyła bez zapewnienia im dachu nad głową.

Zabrano tylko część

Cztery lata temu władze Targówka wywłaszczyły trzy rodziny z części nieruchomości położonej przy ul. Swojskiej. 1/4 domu znajdowała się w pasie drogowym ul. Wiernej. Budynek przeszkadzał więc w budowie tej ulicy. Miała zapewniać dojazd do osiedla mieszkaniowego budowanego przez dewelopera.

Władze dzielnicy wywłaszczyły rodziny w trybie specustawy drogowej, ale tylko z 1/4 nieruchomości, z reszty działki już nie. Odszkodowanie też wypłaciły za 1/4 nieruchomości. W sumie do podziału na trzy rodziny było 120 tys. zł. A budynek trzeba było rozebrać w całości. W efekcie rodziny zostały bez dachu nad głową i bez pieniędzy na zakup mieszkań. Władze Targówka nie chciały bowiem ani przejąć pozostałej części nieruchomości, ani zapłacić odszkodowania.

Rodziny zażądały więc od władz Targówka, by te dostarczyły im lokale zamienne. Powołały się przy tym na zapisy uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta st. Warszawy.

Walka w sądzie

Władze Targówka nie chciały ich wciągnąć na listę oczekujących na lokale zamienne. Twierdziły, że na podstawie tej uchwały na takie lokale mogą liczyć tylko najemcy, a nie właściciele. Powołały się także na art. 17 ust. 3 specustawy drogowej. Zgodnie z tym przepisem, gdy zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej nadano rygor natychmiastowej wykonalności, właściwy zarządca drogi w terminie faktycznego objęcia tej nieruchomości ma obowiązek dostarczyć lokale zamienne, jeżeli znajduje się na niej budynek mieszkaniowy. Nie musi jednak tego robić, gdy objęcie nieruchomości w posiadanie nastąpiło po upływie 120 dni od wydania decyzji.

W tym konkretnym wypadku upłynęło więcej niż 120 dni. Zarządca nie miał więc obowiązku wskazywać lokali zamiennych. Poza tym wywłaszczeni otrzymali odszkodowanie i mogą sami zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe.

Trzy rodziny z ul. Swojskiej złożyły skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie . Ten przyznał im rację. Jego zdaniem w tym konkretnym wypadku nie ma zastosowania art. 17 ust. 3 specustawy drogowej.

Rodziny zostały pozbawione dachu nad głową, a § 5 ust. 1 pkt 2 uchwały, na podstawie której domagały się one lokalu zamiennego, nie zabrania wciągnięcia na listę oczekujących współwłaścicieli budynku.

Po stronie wywłaszczonych

Władze Targówka odwołały się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W skardze powtórzyły te same argumenty, na jakie powoływały się w sądzie niższej instancji. Sąd kasacyjny oddalił jednak skargę dzielnicy, przyznając rację WSA.

Okazało się też, że w tym czasie rodzinom udało się wygrać spór z władzami Targówka na drodze cywilnej. Sąd Apelacyjny w Warszawie zobowiązał władze dzielnicy do złożenia oświadczenia w sprawie nabycia niewywłaszczonej części nieruchomości i do wypłaty odszkodowania. Jest to kwota 600 tys. zł do podziału między trzy rodziny.

Miasto jeszcze tych pieniędzy nie wypłaciło.

W środę Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie niekorzystne dla dzielnicy Targówek. Wynika z niego, że prawo do lokalu zamiennego przysługuje nie tylko najemcom, ale i właścicielom mieszkań, których gmina wywłaszczyła bez zapewnienia im dachu nad głową.

Zabrano tylko część

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe