Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nieruchomoœci

Ziobro: wartość wyłudzonych nieruchomości sięga miliarda zł

Działka pod adresem Chmielna 70 jest symbolem nadużyć w reprywatyzacji
Fotorzepa, Robert Gardziński
Miliarda zł sięga aktualnie wartoœć stołecznych nieruchomoœci wyłudzonych w ramach przestępczej reprywatyzacji - poinformował w czwartek minister sprawiedliwoœci-prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Prokurator krajowy Bogdan Œwięczkowski powiedział, że warszawska prokuratura regionalna prowadzi obecnie 81 œledztw ws. reprywatyzacji w stolicy, a prokuratura regionalna we Wrocławiu - 35.

W œrodę wrocławski sšd aresztował b. dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie mec. Grzegorza M., b. urzędniczkę MS Marzenę K. oraz biznesmena Janusza P. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne ws. reprywatyzacji m.in. słynnej działki Chmielna 70 przy Pałacu Kultury i Nauki. Dotyczš one przyjęcia oraz wręczenia korzyœci majštkowej w łšcznej wysokoœci nie mniejszej niż 31,4 mln zł oraz obietnicy korzyœci majštkowej 2,5 mln zł.

Na czwartkowej konferencji prasowej Ziobro powiedział, że o winie tych osób będzie można mówić dopiero po prawomocnym wyroku sšdu, ale - jak dodał - "w tej chwili możemy mówić o bardzo wysokim uprawdopodobnieniu udziału tych osób w procederze przestępczym".

Według Ziobry, sprawa wyłudzeń warszawskich nieruchomoœci jest dynamicznie prowadzona i rozwija się. "Prokuratura w zakresie wszystkich wštków, które prowadzi, szacuje, iż aktualnie wartoœć wyłudzonych nieruchomoœci sięga już ok. miliarda zł" - oœwiadczył. "Nie dziwi to, że prokuratura stawia zarzuty łapówek, które swš wielkoœciš przekraczajš wyobrażenia przeciętnego Kowalskiego" - dodał Ziobro.

Jak podał w czwartek prokurator krajowy Bogdan Œwięczkowski warszawska prokuratura regionalna prowadzi obecnie 81 œledztw ws. reprywatyzacji w stolicy, prokuratura regionalna we Wrocławiu - 35. W sprawach podejrzanych jest łšcznie 21 osób; 11 zostało aresztowanych.

Wœród 21 podejrzanych jest 6 adwokatów, 4 urzędników - w tym urzędnicy m.st. Warszawy oraz 3 biegłych.

Ustawa Jakiego dobrym punktem wyjœcia

To bardzo dobry punkt wyjœcia do dalszych prac rzšdu - tak  Ziobro ocenił projekt ws. reprywatyzacji, przedstawiony w œrodę przez wiceszefa MS i szefa komisji weryfikacyjnej Patryka Jakiego.

Projekt "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej zawiera m.in. propozycję wypłaty rekompensat w gotówce do 20 proc. wartoœci nieruchomoœci w chwili nacjonalizacji, zakaz zwrotów w naturze oraz brak możliwoœci zwrotu kamienic z lokatorami.

"Mam wrażenie, że wreszcie mamy coœ, co może się udać" - powiedział Ziobro o projekcie. Ocenił, że "bardzo byłoby dobre dla porzšdku prawnego i dla ukrócenia działalnoœci przestępczej, gdyby ta ustawa po doprecyzowaniu na etapie konsultacji międzyresortowych została póŸniej przedłożona parlamentowi i uchwalona".

"W każdym razie ja będę bardzo goršco popierał uchwalenie tej ustawy, oczywiœcie z otwartoœciš na konsultacje i ewentualne zmiany, których by ona wymagała" - oœwiadczył Ziobro.

Podziękował też Jakiemu, który - jak powiedział - "za mojš zgodš i po uzgodnieniu ze mnš, zdecydował się podjšć bardzo ciężki temat, jakim jest reprywatyzacja".

Powstanie zespół ds. analizy wyłudzeń nieruchomoœci w Łodzi

W najbliższym czasie powołany zostanie - podobny do działajšcego już w Krakowie - zespół do analizy spraw zwišzanych z wyłudzaniem nieruchomoœci na terenie Łodzi - poinformował w czwartek minister sprawiedliwoœci -prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Kwestia wyłudzeń nieruchomoœci nie dotyczy bowiem  tylko i wyłšcznie Warszawy. "Coraz uważniej analizujemy podobny proceder, który przebiegał według zbliżonych mechanizmów, choć różnił się co do pewnych aspektów prawnych, w innych polskich miastach" - dodał.

Przypomniał, że powołał zespół prokuratorów i policjantów, którego zadaniem jest dokonać oceny i podjšć postępowanie na terenie Krakowa. "Taki zespół już funkcjonuje" - podkreœlił prokurator generalny.

Dodał, że w czwartek dyrektor Biura Prokuratury Krajowej ds. Przestępczoœci Gospodarczej jest w Krakowie i spotyka się z przedstawicielami tego zespołu ustalajšc taktykę i strategię postępowań. "W przyszłym tygodniu zamierzam, jeœli czas pozwoli, również udać się do Krakowa na spotkanie z tym zespołem" - powiedział Ziobro.

Przekazał również, że na kanwie tych - jak powiedział - "gigantycznych już afer" z wyłudzaniem nieruchomoœci, prokurator krajowy poinformował go, że podjšł wstępne działania zwišzane z możliwoœciš powołania w najbliższym czasie podobnego zespołu na terenie Łodzi.

"Dotarły do nas informacje wskazujšce, że na ternie miasta Łodzi też mgło dochodzić do podobnego procederu. Nie chcę jeszcze szacować jego rozmiarów, skali i przesšdzać charakteru tego zjawiska(...). W najbliższym czasie zostanie powołany zapewne podobny zespół do analizy spraw zwišzanych z wyłudzeniami nieruchomoœci na ternie miasta Łodzi" - powiedział Ziobro.

"Powołamy zespół i wtedy dopiero będziemy mogli powiedzieć, jaka jest skala tego zjawiska" - dodał prokurator generalny.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL