Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nieruchomoœci

Luksusowy hotel powstanie na wrocławskiej starówce

materiały
O pięć lat opóŸniona inwestycja w prestiżowej lokalizacji Wrocławia wreszcie dotarła do etapu wmurowania kamienia węgielnego. Tuż przy katedrze powstanie 5-gwiazdkowy hotel The Bridge.

Na Ostrowie Tumskim, œcisłej starówce Wrocławia i tuż przy gmachu gotyckiej katedry wrocławskiej, wmurowano w poniedziałek kamień węgielny pod budowę hotelu, budowanego przez firmę Tacit Investments. Hotel będzie działał pod markš MGallery by Sofitel, którš wprowadza właœnie do Polski sieć AccorHotels.

- Zdecydowaliœmy się na Accor, ponieważ szukaliœmy firmy o zasięgu globalnym, która przyniesie tej lokalizacji jak najszerszš ekspozycję na rynku globalnym - mówi Karolina Kaim, prezes Tacit Investments. - Jesteœmy właœcicielem, inwestorem i deweloperem tej inwestycji, a sieć Accor będzie operatorem. Jesteœmy spokojni, że hotel znajdzie wielu goœci. Obłożenie hoteli wrocławskich przewyższa 70 proc., a trendy sš rosnšce - dodaje.

Uroczystoœć zgromadziła przedstawicieli wszystkich zaangażowanych stron, od samego inwestora, firmy Tacit Investments, przez wrocławskš pracownię Forum Architekci, w której powstał projekt hotelu, generalnego wykonawcę Strabag, projektanta wnętrz - pracownię Medusagroup, a także wrocławskš Kurię i przedstawicieli wrocławskiego Ratusza.

Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia, zwrócił uwagę, że projekt hotelu będzie spójny z cennym zabytkowym otoczeniem. Wczeœniej przez wiele lat tkwił na tej działce znany dobrze wrocławianom betonowy budynek przychodni uniwersyteckiej, którego bryła rażšco odcinała się od gotyckiego sšsiedztwa z czerwonej cegły. Nowy kilkupiętrowy hotel zostanie wykończony przy użyciu tradycyjnie wypalanej cegły, a także betonu, szkła i metalu. - Chciałem podziękować inwestorowi za to, że nasze uwago dotyczšce tego miejsca uszanował - powiedział Adam Grehl.

Wœród goœci honorowych, którzy brali udział we wmurowaniu kamienia, był także arcybiskup Józef Kupny, który dodatkowo poœwięcił kamień węgielny. Nieprzypadkowo - nowo budowany hotel będzie miał bowiem dostęp do bulwarów nad rzekš przez wspólne tereny zielone, które po częœci należš do inwestora, a po częœci właœnie do Archidiecezji Wrocławskiej. - Współpraca z naszymi sšsiadami polega na tym, abyœmy się zgodzili co do sposobu,w jaki te tereny zielone zostanš urzšdzone, jaka zieleń tam powstanie - mówi Karolina Kaim. Według planu miejscowego, hotel musi zagwarantować przechodniom przejœcie z Pl. Katedralnego do Odry. Sšsiedzi musieli więc porozumieć się co do zarzšdzania tym miejscem i wspólnego projketu przestrzeni. - Grunty majš różnych właœcicieli, ale by stworzyć jednš wspólnš całoœć, ten plan zagospodarowania musiał być uzgodniony. My ponosimy koszty zagospodarowania - dodaje.

Inwestycja na Placu Katedralnym ma długš historię. Poczštkowo stała na niej stara przychodnia uniwersytecka, której powojenny projekt w żadnej sposób nie zgrywał się wizualnie z gotyckimi zabytkami Ostrowa Tumskiego. Miasto wystawiało działkę na targach nieruchomoœci w Cannes za cenę sięgajšcš blisko 18 mln zł, jednak szukanie inwestora trwało długo.

Wreszcie dziewięć lat temu działkę kupiła warszawska firma MOT, która kosztem niemal 140 mln zł miała wybudować 5-gwiazdkowy hotel. Inwestycja miała zakończyć się w 2012 roku. Œwiatowy kryzys nie tylko pokrzyżował plany inwestorowi, ale w efekcie niedotrzymania umowy miasto nałożyło na spółkę 4 mln zł kary, którš spółka, wedle zapewnień wiceprezydenta Grehla, zapłaciła. Spółka Tacit Investment przejęła nieruchomoœć po poprzedniej spółce MOT, z którš łšczš jš ci sami członkowie zarzšdu. - To jest cišgle ta sama firma, jest cišgłoœć - mówi wiceprezydent.

Nowy hotel na Ostrowie Tumskim będzie miał 184 komfortowo wyposażone pokoje (poczštkowo miały być 192 pokoje), restaurację, sale konferencyjne, garaż podziemny i widok z tarasu na dachu na na Ostrów Tumski, Plac Katedralny, Stare Miasto, ogrody i rzekę. Obiekt będzie gotowy w drugim kwartale 2019 roku.

Tacit Investment to deweloper, który ma na swoim koncie m. in. oddany w 2014 roku 44-piętrowy apartamentowiec Cosmopolitan w centrum Warszawy. Kolejnš inwestycjš będzie rozbudowa hotelu Rialto w Warszawie. - Obecnie hotel ma 48 pokoi, będziemy go rozbudowywać o ok. 70 miejsc. Jesteœmy na etapie wyboru wykonawcy budowy - zapowiada Karolina Kaim.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL