Times Square dla Warszawy

W przyszłym tygodniu Warszawę odwiedzi Carl Weisbrod - człowiek, który podupadły nowojorski Times Square zamienił w plac działający jak magnes na ludzi z całego świata.

Aktualizacja: 27.05.2016 16:27 Publikacja: 27.05.2016 16:11

Foto: materiały prasowe

Co musi zrobić Warszawa, o co zadbać, aby nie ustępowała znanym zagranicznym metropoliom? Jak miasto może przyciągać talenty i korzystać z ich geniuszu?

Radzi Carl Weisbrod, dyrektor Miejskiego Wydziału Urbanistyki i przewodniczący Komisji Planowania Nowego Jorku, który będzie gościem specjalnym podczas warszawskiej konferencji The 2016 CEE Summit: Urban Vision & Capital Markets.

Jaka jest pana nadrzędna zasada dotycząca rozwoju miast?

Carl Weisbrod: Trzeba pamiętać że dynamiczny rozwój miast wymaga wielostronnego podejścia, w tym strategii opartej na zróżnicowanej gospodarce. Przyciąganie talentów do miast wymaga tworzenia odpowiedniego środowiska i klimatu, które będą atrakcyjne dla ludzi.

Zapewnienie wysokiej jakości życia, bogatej oferty kulturalnej, przyjaznej przestrzeni miejskiej, a także możliwości mieszkania blisko miejsca pracy lub korzystania z wygodnego transportu miejskiego - to ważne elementy wspierania wzrostu gospodarczego i rozwoju miejskiego.

Z którego osiągnięcia zawodowego jest pan najbardziej dumny?

Moim największym osiągnięciem zawodowym było przekształcenie Times Square w globalny turystyczny hub i światową ikonę rozrywki.

Przemiana tego placu z symbolu miejskiego upadku - w plac działający jak magnes na ludzi z całego świata jest istotą rewitalizacji.

Czy są jakieś podobieństwa między rozwojem obszarów miejskich w Stanach Zjednoczonych a rozwojem miast w Europie Środkowej i Wschodniej ?

Jest to dość trudne, aby porównać rozwój miast w Stanach Zjednoczonych i Europie Środkowo-Wschodniej, bo nawet na poziomie samych Stanów urbanistyka różni się znacznie w poszczególnych miastach. Ma na to wpływ wiele czynników, jak chociażby wiek miasta, regulacja sposobu zagospodarowania przestrzennego, rodzaj nadzoru nad rozwojem miasta przez podmioty komunalne.

Spodziewam się, że w Europie Środkowej i Wschodniej również trudno mówić o podobieństwach, kiedy przepisy w poszczególnych krajach różnią się, a każde miasto jest na innym etapie rozwoju.

Czy wnioski, które zostały wyciągnięte w Nowym Jorku, mogą mieć zastosowanie w każdym mieście na świecie? Czy może pan wskazać rozwiązania, które szczególnie dobrze pasują się do Europy Środkowej i Wschodniej?

Ważną lekcją podczas całej mojej kariery urbanistycznej jest utrzymanie zintegrowanego procesu planowania, który bierze pod uwagę różnice kulturowe i różnorodność w ramach miasta.

Nowy Jork jest miastem dzielnic i to jest kluczem do naszego procesu planowania. Dla nas ważne jest to, aby starannie rozważyć perspektywy i potrzeby różnych interesariuszy społecznych: mieszkańców, organizacji non-profit, urzędników oraz przedstawicieli sektora prywatnego - i wziąć je pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, które mają wpływ na cały miejski ekosystem.

Ta lekcja ma charakter uniwersalny i może być stosowana w miastach w Europie Środkowej i Wschodniej, szczególnie w świetle niedawnego napływu uchodźców w regionie.

Pod patronatem Nieruchomości "Rzeczpospolitej":

Konferencja The CEE Summit: Urban Vision & Capital Markets - miasta Europy Środkowo-Wschodniej oczami zagranicznych inwestorów i światowej sławy urbanistów - odbędzie się dniach 1 - 2 czerwca w Warszawie.

Będzie to spotkanie naukowców, biznesmanów i przedstawicieli administracji, a także spojrzenie na region Europy Środkowej oczami osób funkcjonujących na tym rynku oraz poza jego granicami.

Organizatorami konferencji są: Urban Land Institute, Poland Today oraz PropertyEU. W dyskusji wezmą udział światowej sławy eksperci z niekwestionowanym dorobkiem i doświadczeniem: w zarządzaniu przestrzenią i projektami miejskimi m.in.: Carl Weisbrod - szef Komisji Planowania Nowego Jorku; Tom Murphy - prezydent miasta Pittsburgh w latach 1994 - 2005 (USA); Damian Harrington - Head of EMEA Research, Colliers International; Gordon Black - Senior Managing Director, Heitman; Petr Zemcik - Director of Economic Research, Moody's Analytics; Edward Lucas - Senior Editor, The Economist.

Program konferencji został zbudowany w oparciu o bloki tematyczne dotyczące: sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej regionu; aspektów finasowania projektów infrastrukturalnych oraz efektywnych inwestycji w miastach; rozwoju rynków kapitałowych w tej części Europy, tworzeniu strategii rozwoju przestrzeni i wykorzystania nowych technologii; wpływu innowacji na rozwój sektora nieruchomości komercyjnych

Co musi zrobić Warszawa, o co zadbać, aby nie ustępowała znanym zagranicznym metropoliom? Jak miasto może przyciągać talenty i korzystać z ich geniuszu?

Radzi Carl Weisbrod, dyrektor Miejskiego Wydziału Urbanistyki i przewodniczący Komisji Planowania Nowego Jorku, który będzie gościem specjalnym podczas warszawskiej konferencji The 2016 CEE Summit: Urban Vision & Capital Markets.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu