Największy żaglowiec

aktualizacja: 24.07.2017, 15:16
Flying Clipper
Flying Clipper
Foto: materiały prasowe

W chorwackiej stoczni Brodosplit w Splicie zwodowano kadłub największego żaglowca na świecie. W projektowaniu jednostki, w tym ożaglowania i takielunku, uczestniczył słynny konstruktor statków inż. Zygmunt Choreń i jego biuro Choren Design and Consulting z Gdańska. Poinformował o tym Portal Morski.

REDAKCJA POLECA
16.09.2017
Niemiecki żaglowiec płynie do Szczecina
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Żaglowiec o nazwie Flying Clipper powstaje dla armatora Star Clippers. To czwarty statek, który zasili jego flotę wycieczkowych żaglowców rejowych. Będzie repliką francuskiego żaglowca France II, zbudowanego w 1911 roku. Z chwilą przekazania armatorowi stanie się największym żaglowcem na świecie, deklasując obecnego posiadacza tego tytułu – Royal Clippera – również zaprojektowanego przez inż. Chorenia.

Flying Clipper o pojemności brutto 8700 ton, całkowitej powierzchni żagli 6350 metrów kwadratowych, ma długość 162,22 m (łącznie z bukszprytem) i szerokość 18,5 m. O bezpieczeństwo i komfort pasażerów zadba 140-osobowa załoga. Statek pływać będzie pod banderą Malty na Karaibach i na Morzu Śródziemnym.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE