Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nauka

Największy żaglowiec

Flying Clipper
materiały prasowe
W chorwackiej stoczni Brodosplit w Splicie zwodowano kadłub największego żaglowca na œwiecie. W projektowaniu jednostki, w tym ożaglowania i takielunku, uczestniczył słynny konstruktor statków inż. Zygmunt Choreń i jego biuro Choren Design and Consulting z Gdańska. Poinformował o tym Portal Morski.

Żaglowiec o nazwie Flying Clipper powstaje dla armatora Star Clippers. To czwarty statek, który zasili jego flotę wycieczkowych żaglowców rejowych. Będzie replikš francuskiego żaglowca France II, zbudowanego w 1911 roku. Z chwilš przekazania armatorowi stanie się największym żaglowcem na œwiecie, deklasujšc obecnego posiadacza tego tytułu – Royal Clippera – również zaprojektowanego przez inż. Chorenia.

Flying Clipper o pojemnoœci brutto 8700 ton, całkowitej powierzchni żagli 6350 metrów kwadratowych, ma długoœć 162,22 m (łšcznie z bukszprytem) i szerokoœć 18,5 m. O bezpieczeństwo i komfort pasażerów zadba 140-osobowa załoga. Statek pływać będzie pod banderš Malty na Karaibach i na Morzu Œródziemnym.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL