Nauka

Największy żaglowiec

Flying Clipper
materiały prasowe
W chorwackiej stoczni Brodosplit w Splicie zwodowano kadłub największego żaglowca na świecie. W projektowaniu jednostki, w tym ożaglowania i takielunku, uczestniczył słynny konstruktor statków inż. Zygmunt Choreń i jego biuro Choren Design and Consulting z Gdańska. Poinformował o tym Portal Morski.

Żaglowiec o nazwie Flying Clipper powstaje dla armatora Star Clippers. To czwarty statek, który zasili jego flotę wycieczkowych żaglowców rejowych. Będzie repliką francuskiego żaglowca France II, zbudowanego w 1911 roku. Z chwilą przekazania armatorowi stanie się największym żaglowcem na świecie, deklasując obecnego posiadacza tego tytułu – Royal Clippera – również zaprojektowanego przez inż. Chorenia.

Flying Clipper o pojemności brutto 8700 ton, całkowitej powierzchni żagli 6350 metrów kwadratowych, ma długość 162,22 m (łącznie z bukszprytem) i szerokość 18,5 m. O bezpieczeństwo i komfort pasażerów zadba 140-osobowa załoga. Statek pływać będzie pod banderą Malty na Karaibach i na Morzu Śródziemnym.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL