Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Muzyka

Tak brzmiš miliony

W Air Force One talerz spoczywa na poduszce powietrznej
1
Na Audio Video Show można było posłuchać zestawu w cenie kilku domów.

Kolumny głoœnikowe brytyjskiej firmy Living Voice to Patek Philippe sprzętu audio. Sš nie tylko ekstremalnie drogie – cena zestawu zaczyna się od 435 tys. funtów – ale i niezwykle precyzyjnie wykonane z egzotycznego drewna, bršzu, srebra i złota. Nabywca nie tylko musi sprawdzić stan konta, ale i przygotować miejsce w salonie na cztery wielkie kolumny.

Podczas pokazu na warszawskiej wystawie Audio Video Show zestaw głoœnikowy Living Voice Vox Olympian/Vox Elysian podłšczony był do równie kosztownego zestawu czterech japońskich wzmacniaczy Kondo Gakuoh z najdroższymi dostępnymi lampami 300B Western Electric, przedwzmacniacza Kondo Ongaku i przetwornika cyfrowo-analogowego Kondo KSL-DAC.

To nie wystarczyło, żeby posłuchać płyt kompaktowych. Te wkładane były pod ciężki docisk wyrafinowanego napędu CD firmy C.E.C. Transport CL0X wyglšda, jakby był wyposażeniem fabryki Rolexa. Nie wspominajšc o przewodach połšczeniowych kosztujšcych pewnie tyle, ile jeden wzmacniacz. Cena zestawu to 7 mln zł.

Dlaczego w czasach miniaturyzacji wyrafinowani i zamożni audiofile kompletujš sobie zestaw audio z kilkunastu częœci? Testy podpowiadajš bowiem, że tak jest lepiej dla muzyki.

Jednak nie każdej, o czym się przekonaliœmy podczas prasowej prezentacji najdroższego zestawu Audio Video Show 2015. Zamiast audiofilskiego nagrania wybrano album Andrzeja Smolika i brytyjskiego wokalisty Kev Foxa „Run". Kiedy zapytałem Smolika, czy podobała mu się jego płyta słuchana na kolumnach Living Voice, odpowiedział, że to jest zestaw raczej do muzyki symfonicznej i akustycznego jazzu.

Kto kupuje najdroższe kolumny œwiata? Przedstawiciel producenta Living Voice powiedział mi, że jak dotšd sprzedano dziesięć zestawów Vox Olympian/Vox Elysian. Jeden gra w Londynie, a pozostałe w Azji. Ten z Warszawy poleciał do nowego właœciciela w Tajlandii.

Najpopularniejszym dziœ sprzętem audio sš... smartfony, ale żeby słuchać z nich muzyki, potrzebne sš dobre słuchawki. Tych na wystawie Audio Video Show było zatrzęsienie, w tym najdroższe Sennheisery Orpheus ze wzmacniaczem lampowym. Zadebiutowały w 1991 r. z cenš 16 tys. dolarów, a ponieważ wyprodukowano tylko 300 kompletów, ich cena roœnie i dziœ wynosi ok. 100–120 tys. zł. Kto nie założy na głowę używanych, a chce naprawdę wyrafinowanego dŸwięku, może kupić japońskie Final Audio Design Sonorus X za 20 tys. zł.

Nie zapominajšc, że zestawy audio służš do słuchania muzyki, skierowałem kroki na prezentację guru audiofilów Kena Ishiwaty, projektanta firmy Marantz znanego z wyrafinowanych upodobań muzycznych i eleganckich marynarek.

– Nie mówimy, że produkujemy najlepszy sprzęt na œwiecie – powiedział „Rz" Ken Ishiwata. – Każdy ma inny gust. Naszš dewizš sš słowa: „Ponieważ muzyka ma znaczenie". Chcemy, by dzięki naszemu sprzętowi muzyka wyzwalała emocje. Podczas prezentacji zwracał uwagę na scenę muzycznš, która rozbudowana jest także w górę, dajšc słuchaczowi wyobrażenie o skali pomieszczenia, w jakim była nagrywana, a także na barwę głosu i detale nagrania. Z okazji 30-lecia serii Special Edition, którš sygnuje Ishiwata, zaprezentowany został nowy zestaw Marantza: wzmacniacz PM-14S1 SE i odtwarzacz płyt i plików Hi-Res SA-14S1 SE. Naturalnym brzmieniem przyćmił wielokrotnie droższe zestawy.

Na pierwszej wystawie Audio Show nie było żadnego gramofonu, teraz sš obecne niemal w każdym systemie audio. O tym, że to najbardziej skomplikowane urzšdzenia audio, œwiadczyły konstrukcje firm Trans Rotor, Muarah Audio i Air Force One, którego talerz spoczywa na poduszce powietrznej. A kosztujš tyle, ile luksusowe auto.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL