Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Moje pienišdze

Dom pod bacznš obserwacjš kamer

Adobe Stock
System wizyjny IP wystarczy podłšczyć do internetu. Ale żeby mieć transmisję na żywo, lepiej wybrać system AHD

Systemy monitoringu (kamery plus rejestratory) mogš być analogowe, IP i hybrydowe. Pierwszy typ w zasadzie nie jest już rozwijany. Zastępuje go technologia IP. Pozwala ona na rejestrowanie obrazu o kilkakrotnie lepszej rozdzielczoœci. Często jest stosowana do ochrony domów i mieszkań.

Montaż takiego monitoringu nie jest skomplikowany. Można wykonać go samodzielnie. Do transmisji sygnału wykorzystuje się sieci lokalne LAN lub bezprzewodowe Wi-Fi. Nie ma więc koniecznoœci inwestowania w dodatkowš infrastrukturę, wystarczy zwykły dostęp do internetu. Obraz z kamer monitoringu można oglšdać zarówno na komputerze, jak i na telefonie czy tablecie.

Jak wybrać zestaw

W sklepach sš setki rodzajów kamer o wysokiej rozdzielczoœci i zdalnym sterowaniu. Przed zakupem urzšdzenia trzeba przede wszystkim okreœlić, które miejsca powinny być monitorowane (gdzie jest łatwy dostęp do domu), co ma być widoczne na obrazie (jeœli chcemy, aby rejestrowane były twarze, tablice rejestracyjne, napisy na autach, kamery muszš mieć wysokš rozdzielczoœć), ile dni powinien obejmować zapis z kamer.

Dla optymalnego zabezpieczenia niewielkiego domu wystarczš cztery kamery. W miejscu słabo oœwietlonym lepsza będzie kamera czarno-biała, w miejscach jasnych – kolorowa, ponieważ wychwyci znacznie więcej szczegółów (np. kolor ubrania). Można też wybrać zestaw, który przełšcza się w tryb nocny lub dzienny.

Ważnym parametrem jest rozdzielczoœć. Nowoczesne modele kamer oferujš doskonałš jakoœć obrazu w rozdzielczoœci od 4 Mpx i wyższej. Możliwe jest także poprawienie widocznoœci w nocy lub przy złych warunkach pogodowych. Pamiętajmy, że dobrej jakoœci obraz to podstawa, żeby uznać materiał za dowód w ewentualnym postępowaniu dochodzeniowym.

Warto też zwrócić uwagę na prędkoœć nagrywania. Jest ona wyrażana w klatkach na sekundę. W przypadku instalacji w domu jednorodzinnym nie ma koniecznoœci nagrywania płynnego obrazu, lecz trzeba przyjšć, że absolutne minimum to szeœć klatek na sekundę. Zwykle rejestrator ma różne prędkoœci nagrywania dla różnych rozdzielczoœci.

Trzeba też wybrać rodzaj zasilania systemu monitoringu. Kamery przewodowe wymagajš stałego zasilania, kamery bezprzewodowe – nie, ale brak stałego zasilania może tu stać się problemem, jeœli nie będziemy pilnować, by baterie w urzšdzeniu zawsze były sprawne.

Technologia IP czy nowsza AHD

System monitoringu AHD (Analog High Definition) to zupełnie nowa technologia. Łšczy ona zalety transmisji analogowej z transmisjš w jakoœci IP (HD 720p oraz FullHD 1080p).

Obie technologie: IP i AHD pracujš w rozdzielczoœciach 720p oraz 1080p, co gwarantuje, że przetwarzany obraz jest ostry i szczegółowy. Ale jedynie AHD może zapewnić nagrywanie w czasie rzeczywistym. Nie ma tu bowiem opóŸnień zwišzanych z korzystaniem z sieci. Współdzielenie sieci internetowej w przypadku monitoringu IP powoduje opóŸnienia w jego pracy.

Jeżeli więc budynek (mieszkanie) nie jest wyposażony w sieć przenaczonš wyłšcznie dla systemu monitoringu, a koniecznie chcemy mieć podglšd na żywo, lepiej wybrać monitoring AHD. Rozwišzanie to zapewni lepszš stabilnoœć i niezawodnoœć. Jest też bardziej odporne na wszelkie zakłócenia. Š?

Opinia

Wojciech Labocha, architekt systemów teleinformatycznych, Veracomp

Na ogół nowo instalowane kamery komunikujš się poprzez protokół IP, tak samo jak komputery, telefony, itp., dlatego narażone sš na identyczne ataki. Kiedy kamera znajdzie się pod kontrolš hakera, ten może zobaczyć, co dzieje się w domu. Będzie mógł włamać się w dogodnym momencie (przeœledzi nasz standardowy harmonogram dnia), a w skrajnych przypadkach podejrzy hasła np. do konta bankowego. W monitoringu ważne sš również archiwalne nagrania, które poprzez wbudowanš pamięć czy kartę SD znajdujš się w kamerze lub na pamięci masowej zlokalizowanej w naszym domu. Utrata takich materiałów może nas sporo kosztować. Zarchiwizowane treœci mogš posłużyć hakerom choćby do szantażu. Dlatego materiały wrażliwe powinny być zawsze szyfrowane. Na rynku dostępne sš już kamery hemisferyczne. Jedno takie urzšdzenie może zastšpić nawet cztery standardowe kamery. Umożliwia ono nagrywanie materiału na karcie SD (nagranie szyfrowane) i pełnš analitykę obrazu. Dodatkowe sensory (czujnik wstrzšsu, mikrofon, czujnik temperatury, oœwietlenia) mogš być wykorzystywane do wzbudzania alarmów. Zatem kamerę w łatwy sposób możemy zintegrować z systemem alarmowym. Š?

Zestawy do monitoringu IP i AHD

Zestawy AHD – 4 kamery:

- 4 kamery KDN-910-4M, rejestrator cyfrowy AHD 4-kanałowy HVR04-4M, dysk 500 GB, akcesoria – cena 1339 zł;

- 4 kamery ESBR-1084, rejestrator cyfrowy AHD 4-kanałowy ES-AHD7804, dysk 500 GB, akcesoria – cena 749 zł;

- 4 kamery ZDN-710-4M, rejestrator cyfrowy AHD 4-kanałowy HVR-4M, dysk 500 GB, akcesoria – cena 1999 zł;

Zestawy IP – 4 kamery:

- 4 kamery DH-IPC-HDW1220SP, rejestrator PR-NVR-0402mini, dysk 500 GB, akcesoria – cena 2149 zł;

- 4 kamery IP Full HD ESIP-D1020A, rejestrator IP PR-NVR0402mini, dysk 500 GB, akcesoria – cena 1049 zł;

- 4 kamery PR-IPT4200, rejestrator PR-NVR0402mini, dysk 1TB, akcesoria –t cena 4879 zł.

Ÿródło: e-security

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL