Emerytury państwowe czy z filarem kapitałowym

W Krakowie na Open Eyes Economy Summit ścierały się dwie koncepcje zarządzania systemem emerytalnym – publiczna i prywatna.

Aktualizacja: 24.11.2016 21:05 Publikacja: 24.11.2016 19:17

Antoni Kolek, dyrektor gabinetu prezesa ZUS, i Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzy

Antoni Kolek, dyrektor gabinetu prezesa ZUS, i Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, podczas słownej potyczki w Krakowie.

Foto: Fotorzepa/Piotr Guzik

Tej pierwszej bronił Antoni Kolek, dyrektor gabinetu prezesa ZUS. Kapitałowy filar zarządzany przez prywatne instytucje reprezentowała Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Kto bardziej efektywny

– Wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych jest daleka od oczekiwań Polaków – rozpoczęła potyczkę słowną o przyszłości systemu emerytalnego w Polsce Małgorzata Rusewicz. – Maksymalnie może wynieść ok. 40 proc. FUS zapowiada, że deficyt funduszu ubezpieczeń społecznych tylko w 2017 r. będzie powyżej 61 mld zł, co daje 2,9 proc. PKB, a w 2060 r. sięgnie 124 mld zł. Nie wyobrażam sobie, że w systemie emerytalnym nie będzie części kapitałowej – tłumaczyła.

Antoni Kolek stwierdził, że celem systemu emerytalnego jest zapewnienie bezpieczeństwa socjalnego wszystkim obywatelom. – Powszechność gwarantuje w głównej mierze system, który jest finansowany ze składek, które odprowadzają wszyscy ubezpieczeni. Od samych ubezpieczonych zależy, ile uzbierają na swoje przyszłe świadczenie i w jakiej wysokości je otrzymają – mówił.

Rusewicz podkreśliła, że ważne jest, w jaki sposób system w I i II filarze się uzupełnia. – Propozycja Ministerstwa Rozwoju, reforma całego systemu przekształcająca fundusze emerytalne, stawiają jako główną część systemu emerytalnego z jednej strony ZUS, ale z drugiej strony III filar, który ma wzbogacić wysokość przyszłych świadczeń – tłumaczyła. – Są tam też dodatkowe zabiegi, jak stworzenie pracowniczych programów kapitałowych, gdzie też mielibyśmy do czynienia z powszechnością. Instytucje prywatne powinny być w to wszystko włączone – dodała.

Kolek uznał, że ZUS cechuje większa efektywność niż to, co robią OFE. Rusewicz wyjaśniała, że dzisiaj koszty funkcjonowania funduszy emerytalnych są na niskim poziomie. – O efektywności zarządzania pieniędzmi w przypadku ZUS trudno mówić, ponieważ jedynym sposobem zarządzania jest wypłata środków na bieżące świadczenia – tłumaczyła.

Ważna jest edukacja

Kolek ma nadzieję, że II filarem będą programy emerytalne kapitałowe związane z miejscem pracy. – Tutaj widzę odpowiedzialność pracodawców za to, żeby tworzyli długofalowe programy emerytalne – mówił.

Tłumaczył, że ubezpieczeni powinni być świadomi tego, że jeżeli nie są zadowoleni z prognozowanych emerytur, powinni dobrowolnie się ubezpieczać. – Jako ZUS mamy świadomość, że to, co jest w naszej gestii, nie dla wszystkich może być satysfakcjonujące – przyznał.

Według Rusewicz instytucje prywatne powinny być włączone w tworzenie systemu emerytalnego. – Chociażby po to, aby bardziej efektywnie zarządzać pieniędzmi i robić to w sposób apolityczny – mówiła.

Kolek jest za tym, żeby instytucje komercyjne partycypowały w projektach edukacyjnych mających na celu podnoszenie świadomości. – To niestety zostało nadużyte przez zbyt opresyjną kampanię reklamową i zachęcanie do przystępowania do OFE czy innych funduszy w ramach III filara. Zaufanie zostało nadszarpnięte, ale można by zrobić nowe otwarcie – zachęcał.

Wyjaśnił, że tylko państwo może gwarantować, że wypłaty emerytur będą dożywotnie. – Trudne by było dla instytucji komercyjnych powiedzenie, że dla każdego ubezpieczonego będą gwarantowali świadczenie o charakterze dożywotnim – mówił.

Nie zgodziła się z tym Rusewicz. – Ubezpieczyciele wypłacają emerytury dożywotnie w prywatnych programach. To są główne produkty, które powinni proponować ubezpieczyciele – wyjaśniła.

Tej pierwszej bronił Antoni Kolek, dyrektor gabinetu prezesa ZUS. Kapitałowy filar zarządzany przez prywatne instytucje reprezentowała Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Kto bardziej efektywny

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami