Internet czy pośrednik?

Negocjowanie warunków zakupu mieszkania bez profesjonalnej opieki przypomina obronę w sądzie bez adwokata.

Aktualizacja: 09.05.2017 16:35 Publikacja: 09.05.2017 16:18

Internet czy pośrednik?

Foto: materiały prasowe

Po co kupującemu pośrednik, skoro wszystko dziś można znaleźć  w Internecie? Komentuje pośredniczka Joanna Lebiedź z PFRN:

W Internecie znajdziemy wszystko - od setek ofert nieruchomości, porad prawnych, aż po druki umów. Jakie więc korzyści uzyska klient korzystający z pomocy pośrednika? Czy otrzyma coś, czego sam nie potrafi lub nie wie? I czego się pozbawi działając samodzielnie?

Czas. Żyjemy szybko. Pracujemy coraz dłużej. Zatrudniony profesjonalista przeszuka setki ofert pod kątem podanych indywidualnych założeń, dzięki czemu ty wykonujesz to, w czym jesteś najlepszy i robiąc to, co  przynosi ci pieniądze.  Czas wolny przeznacz na odpoczynek.

Czas jeszcze raz. Portale internetowe zaśmiecone są powtarzającymi się propozycjami sprzedaży tej samej nieruchomości, ogłaszanej przez kilkanaście biur, plus właściciela. Inne zdjęcia, inne parametry i zazwyczaj inna cena ofertowa sprawiają wrażenie, że to różne oferty. Zatrudniając jednego profesjonalistę, unikniesz wątpliwej przyjemności zwiedzania tej samej nieruchomości po raz dziesiąty.

Nerwy. Pośrednik pozna twoje oczekiwania i nie będzie proponował setnej wizyty w oglądanym już obiekcie. Wyjmie "spod ziemi" to, czego szukasz, a przede wszystkim oszczędzi wątpliwej przyjemności  zwiedzania przypadkowych, nietrafionych lokali przyprawiających o atak serca.

Bezpieczeństwo. Zakup nieruchomości to niecodzienna operacja finansowa, na kwotach stanowiących majątek gromadzony przez większą część życia. Ryzykiem jest przekazywanie pieniędzy bez upewnienia się, że stan prawny nieruchomości umożliwia przeprowadzenie transakcji. Podobnie, ryzykiem jest brak zabezpieczenia własnego interesu prawnego lub wręczanie pieniędzy osobie nieupoważnionej do pobrania pieniędzy. Sposób i forma przekazania zadatku lub całej ceny i udokumentowania operacji finansowej jest jednym z kluczowych elementów transakcji kupna nieruchomości.

Pewność zrealizowania planowanej inwestycji. Zakup nieruchomości nie jest transakcją zawieraną na co dzień. Trudno znać większość pułapek, w jakie można wpaść. Umowę oczywiście sporządzi notariusz, który spisze wolę stron. Ale notariusz nie zapewni, że kupowana działka będzie nadawała się pod planowaną inwestycję, że gdzieś w okolicy nie ma rezerwy pod trasę szybkiego ruchu czy inną uciążliwość. Zatrudniony profesjonalista wie, jak w gąszczu dokumentów wyszukać i wybrać te, które zapewnią o możliwościach wykorzystania  nieruchomości do zdefiniowanych potrzeb i planów.

Wygoda. Pojedziesz na urlop, złapie cię grypa lub po prostu będziesz w pracy, a doradca cały czas wykonuje pracę na twoją rzecz. Przeszuka setki ofert, przeanalizuje ich przydatność pod kątem planowanej inwestycji, a w przypadku tych, które spełniają podstawowe kryteria sprawdzi ich formalnoprawne uwarunkowania świadczące o możliwości przeprowadzenia transakcji i wykorzystania nieruchomości w planowany sposób.

Pomoc w negocjacjach. Negocjowanie kontraktu bez profesjonalnej opieki przypomina obronę w sądzie bez adwokata.  Pamiętaj, że każda ze stron dąży do ułożenia transakcji na własnych warunkach, a interesy nabywcy i sprzedającego są całkowicie rozbieżne. Warto wesprzeć się pomocą profesjonalisty,  który z negocjacjami ma do czynienia na co dzień. Tym bardziej, że  w rachubę wchodzą znaczne kwoty, a podpisanie umowy na narzuconych, czy niekorzystnych warunkach - zobowiązuje.

To jedynie krótka lista tego, co można zyskać dzięki pomocy dobrego doradcy . Albo: na jakie korzyści może liczyć kupujący, oddając się w ręce profesjonalisty, który obejmie całość procesu zakupu nieruchomości - od wyboru, poprzez proces negocjowania warunków umowy aż do szczęśliwego finału. Warto uświadomić sobie, że brak fachowej opieki i niewiedza mogą być niekiedy bardzo bolesnym doświadczeniem.

Po co kupującemu pośrednik, skoro wszystko dziś można znaleźć  w Internecie? Komentuje pośredniczka Joanna Lebiedź z PFRN:

W Internecie znajdziemy wszystko - od setek ofert nieruchomości, porad prawnych, aż po druki umów. Jakie więc korzyści uzyska klient korzystający z pomocy pośrednika? Czy otrzyma coś, czego sam nie potrafi lub nie wie? I czego się pozbawi działając samodzielnie?

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu