Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Mieszkaniowe

#RZECZoBIZNESIE: Michał Melaniuk: Po MDM ceny mieszkań mogš wzrosnšć

tv.rp.pl
MDM pozwolił utrzymać ceny na odpowiednich poziomach z uwagi na wyznaczone limity. Deweloperzy starali się mieć w ofercie mieszkania spełniajšce narzucone warunki – mówi Michał Melaniuk, Dyrektor Zarzšdzajšcy Cordia Polska, goœć programu Pawła Rożyńskiego.

Goœć przyznał, że na polskim zatłoczonym rynku deweloperskim jest cišgle miejsce dla firm spoza kraju.

Tłumaczył, że celem Cordia jest bycie jednym z największych graczy na całym rynku Europy Œrodkowej. - Jesteœmy liderem na Węgrzech, w Polsce działamy od kilku lat. Jesteœmy obecni też w Rumunii. Na każdym z tym rynku chcemy sprzedawać ok. 1000 mieszkań rocznie – mówił.

- Działania finansujemy z własnych œrodków. Myœlimy o pozyskiwaniu pieniędzy z zewnštrz – dodał.

Cordia pozycjonuje się w najbardziej popularnym segmencie rynku. - Chodzi o mieszkania œrednie w lokalizacjach pomiędzy centralnymi a peryferyjnymi - wyjaœnił Melaniuk.

- Polscy deweloperzy budujš bardzo dobre budynki i trudno jest być jeszcze lepszym, więc różnice między nami nie sš duże – zaznaczył.

Stwierdził, że testem na to, kto jest najlepszy będzie ewentualne spowolnienie na rynku.

Melaniuk przyznał, że Cordia nie nadšża z tworzeniem banku ziemi. - W tej chwili grunty sš bardzo drogie, a ceny jeszcze rosnš. Jeżeli kupujemy grunty, to bardzo szybko staramy się je wprowadzać w formie projektów do sprzedaży. Z czasem będziemy chcieli stworzyć bank ziemi – mówił.

- Czy jesteœmy na górce cyklu dowiemy się w momencie, kiedy będziemy już za niš. Rok temu też można było się zastanawiać, czy to już jest górka, a dzisiaj mamy kolejne rekordy – dodał.

Goœć zaznaczył, że mimo boomu ceny sprzedaży mieszkań w Polsce sš w miarę stabilne. - Np. w Budapeszcie od 2 lat ceny wzrosły ok. 30 proc. - porównał.

Melaniuk przyznał, że firmie udaje się utrzymać œrednie marże rynkowe. - Jest to trudne, natomiast nie jest niemożliwe – ocenił.

Zaznaczył, że w Polsce nie ma dobrych narzędzi, żeby zbadać co tak naprawdę na rynku się dzieje i jakie sš potrzeby. - Wg. GUSu w Warszawie mamy za dużo o 70 tys. mieszkań, a wg innych wyliczeń mamy niedobór 100 tys. mieszkań. To jest bardzo trudne do policzenia – stwierdził.

Goœć ocenił, że nie widać jeszcze w statystykach spowolnienia na rynku z powodu wygasania pieniędzy z MDM. - Ten program pozwolił utrzymać ceny na odpowiednich poziomach z uwagi na wyznaczone limity. Deweloperzy starali się mieć w ofercie mieszkania spełniajšce narzucone warunki. Można się spodziewać, że teraz nastšpi wzrost cen – prognozował.

Melaniuk zaznaczył, że zmiennoœć rynku w Polsce pod względem uwarunkowań prawnych jest problemem. - To nie jest biznes, którego cykl zamyka się w pół roku tylko w trzech i więcej. Zmiana reguł gry w trakcie powoduje problemy – mówił.

Przyznał, że największy potencjał w Polsce ma cišgle Warszawa, która jest największym i bardzo chłonnym rynkiem. - W Warszawie sprzedaje się tyle nowych mieszkań co w Londynie, gdzie porównujemy 2 mln mieszkańców do 10 mln – mówił.

- Wymienić też należy Kraków, Wrocław, Trójmiasto i Poznań – dodał.

Melaniuk prognozował, że deweloperzy wejdš też w końcu do mniejszych miast. - To jest kwestia czasu. Być może wejdš sami lub będš jakieœ wymuszone konsolidacje na rynku – ocenił.

Goœć zaznaczył, że klienci kupujšc mieszkania w pierwszej kolejnoœci wybierajš lokalizację. - Cena też jest ważna, ale przede wszystkim wyglšd ich przyszłego mieszkania – mówił.

- Sprzedaje się dużo mieszkań małych, ale roœnie też pula dużych mieszkań – dodał.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL