Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Metale szlachetne

"Żyła złota" w Japonii. To odkrycie zmieni światowš gospodarkę

"Żyła złota" znajduje się pod archipelagiem Ogasawara
Adobe Stock
Ogromne złoża rzadkich i cennych metali zostały odnalezione na terenie archipelagu japońskich wysp wulkanicznych Ogasawara. To odkrycie może zrewolucjonizować œwiatowš gospodarkę.

Problemem jest tylko to, że złoża znajdujš się bardzo głęboko, około 6000 m pod powierzchniš ziemi. Ich wydobycie może okazać się bardzo kosztowne.

Według raportu brytyjskiego magazynu "Scientific Reports" w strefie ekonomicznej Japonii, w pobliżu wyspy Minamitori znajduje się 16 milionów ton tlenków metali rzadkich. Te złoża mogłyby zaspokoić zapotrzebowanie na itr na 780 lat, europ na 620 lat, terb na 420 lat i dysproz na 730 lat. Te pierwiastki sš kluczowe dla rozwoju technologii na œwiecie. Stosuje się je w smartfonach, samochodach elektrycznych oraz hybrydowych, akumulatorach i ekranach.

Odkrycie takich iloœci materiałów przez Japonię może całkowicie zmienić jej pozycję na œwiecie, poprzez całkowite uniezależnienie się od złóż, które znajdujš się na terenie Chin.

"Scientific Reports" informuje, że poprzez wykorzystanie filtrów hydrocyklonowych wydobycie konkretnego metalu byłoby znacznie łatwiejsze. Według Japończyków substancje znajdujš się w substancji składajšcej się z ziarenek ziemi i piasku, czyli błota. Trzeba będzie je tylko wyekstrahować z tego błota. Gdyby się to udało, to złoża zapewniš rozwój japońskiej gospodarki na 780 lat - informuje "South China Morning Post".

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL