Zespół francuskich biochemików pod kierownictwem dr. Oliviera Manzoniego opublikował w prestiżowym magazynie „The Journal of Neuroscience" wyniki badań nad zależnościami między aktywnością mózgu w wieku dorosłym i sposobem żywienia w okresie dojrzewania. Naukowcy karmili młode myszy produktami pozbawionymi wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 (n-3 PUFA).

Eksperyment dowiódł, że odpowiednie odżywianie w okresie dojrzewania jest ważne dla udoskonalenia pracy mózgu i zachowań w wieku dorosłym. Struktura i funkcje mózgu zmieniają się bowiem w okresie dojrzewania. Nastolatki zaczynają dokonywać własnych wyborów żywieniowych.

Niestety, najczęściej jest to dieta wysokokaloryczna o dużej zawartości węglowodanów prostych. Są to produkty przetworzone, pozbawione podstawowych składników odżywczych ważnych dla zdrowia mózgu. Eksperyment na myszach wykazał, że optymalna dieta żywieniowa dla młodych ludzi powinna zawierać głównie ryby i warzywa. Myszy, których dieta była pozbawiona wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, miały obniżony rozwój środkowej i przedniej części korowej. Niska jakość diety skutkuje zmniejszoną zdolnością mózgu do dostrajania połączeń między neuronami w tych regionach. Mózg nie posiada zdolności magazynowania związków odżywczych. Stąd też prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego zależy ściśle od zaopatrzenia organizmu w tlen i łatwo dostępne źródła energii, w tym przede wszystkim w białka, węglowodany, tłuszcze i witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B.

Zatem żywienie w okresie dojrzewania wpływa na przebieg procesów pobudzania i hamowania w korze mózgu u osób po 30. roku życia. Nieregularne podawanie posiłków znacznie zmniejsza aktywność kory mózgowej w dojrzałym wieku i wpływa na wielkość reakcji warunkowych.

Regularne posiłki zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 zapewniają zatem nie tylko prawidłowy rozwój intelektualny i dobrą pamięć, ale także dobre samopoczucie i brak nerwic. Potwierdzają to badania francuskiego lekarza Jeana-Marie Bourre'a, który uważa, że mózg, który zawiaduje wszystkimi funkcjami naszego organizmu, zachowuje się w przypadku braku substancji odżywczych jak zwykły złodziej. Natychmiast korzysta ze swojej ,,dyktatorskiej" władzy nad całym organizmem i zwyczajnie wykrada substancje, które są przeznaczone dla innych organów.