Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Medycyna i zdrowie

Bakterie na skórze chroniš przed rakiem

Fot.UC San Diego Health
Naukowcy kontynuujš odrywanie warstw mikrobiomu skóry w celu ujawnienia jego właœciwoœci ochronnych. Okazuje się, że niektóre z bakterii chroniš przed rakiem.

- Zidentyfikowaliœmy szczep Staphylocococcus epidermidis, powszechny na zdrowej ludzkiej skórze, który posiada selektywnš zdolnoœć do zahamowania wzrostu niektórych nowotworów - powiedział Richard Gallo. - Ten unikalny szczep bakterii skórnych wytwarza substancję chemicznš, która zabija kilka rodzajów komórek nowotworowych, ale nie wydaje się być toksyczna dla normalnych komórek. Zespół odkrył, że bakterie te wytwarzajš zwišzek chemiczny 6-N-hydroksyaminopurynę (6-HAP), który zapobiega rozprzestrzenianiu się przekształconych komórek nowotworowych oraz hamuje rozwój nowotworów skóry wywołanych promieniowaniem UV.

Jest coraz więcej dowodów, że drobnoustroje żyjšce na skórze sš ważnym elementem ludzkiego organizmu. Już wczeœniej pojawiały się informacje, że niektóre bakterie produkujš  antybakteryjne peptydy chronišce przed bakteriami chorobotwórczymi takimi jak gronkowiec złocisty.

- Potrzebne sš dalsze badania, aby zrozumieć, jak powstaje 6-HAP, czy można go wykorzystać do profilaktyki nowotworów lub czy utrata zwiększa ryzyko zachorowania na raka - podkreœlił Gallo.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL