Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Medycyna i zdrowie

Nowotworów portret własny: Rak piersi w dobie renesansu

Michele di Ridolfo del Ghirlandaio, "Alegoria nocy"
Domena Publiczna
Dzieła malarskie œwiadczš o tym, że rak piersi szerzył się już w dobie renesansu.

Drobiazgowa analiza obrazów sprzed stuleci pozwala historykom sztuki odkrywać choroby nękajšce minione pokolenia. Jednš z takich dolegliwoœci jest rak piersi.

Na temat tego schorzenia toczy się debata w œrodowisku naukowym. Niektórzy badacze sš zdania, że duża częstotliwoœć tego nowotworu u współczesnych kobiet zwišzana jest zasadniczo z zanieczyszczeniem œrodowiska – powietrza, wody, gleby itd. oraz złym trybem życia. Jako jeden z czynników patogennych wskazujš... wydłużenie życia w cišgu ostatnich dwóch stuleci. Daje to komórkom rakowym więcej czasu na zaatakowanie organizmu niż w przypadku osób żyjšcych o dwie, a nawet trzy dekady krócej – taki był przeciętny wiek ludzi na przykład w œredniowieczu.

Dr Raffaella Bianucci z Warwick Medical School (Anglia) wykazała, że rak piersi – najczęstsza postać nowotworu występujšca wœród współczesnych kobiet – nękał także ich prababki portretowane przez renesansowych mistrzów.

Prof. Bianucci rozpoznała kroplę krwawego potu na portrecie mężczyzny pędzla Rafaela, œlady wrodzonego syfilisu u dziecka na XVIII-wiecznym obrazie angielskiego malarza Williama Hogartha, problem optyczny na póŸnym autoportrecie El Greco z XVI wieku. Klasyczny przykład nowotworu lewej piersi widnieje na XVI-wiecznym obrazie „Alegoria nocy”, którego autorem jest Michele di Ridolfo del Ghirlandaio z Florencji.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL