Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Medycyna i zdrowie

Kuszšce obrazy śmieciowego jedzenia

adobestock
Nawet jeœli ludzie sš skupieni na pracy, zdjęcia ciasteczek, pizzy czy lodów mogš ich dekoncentrować. Obrazy œmieciowej żywnoœci sš niemal dwukrotnie bardziej rozpraszajšce, niż zdjęcia zdrowych przekšsek.

Tak twierdzš naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa (UJH), którzy udowodnili, że także po zjedzeniu kilku cukierków, ludzi bardziej interesuje ociekajšcy tłuszczem hamburger niż kapusta.

"Junk food" oznacza po angielsku œmieciowe jedzenie. Zwrot ten definiuje żywnoœć taniš, łatwš w produkcji, ale ubogš dietetycznie. Jedzenie tego typu zawiera dużo soli, tłuszczów, cukru, sztucznych barwników i syntetycznych dodatków smakowych, konserwantów, za to mało białka, błonnika, witamin czy soli mineralnych. Typowa œmieciowa żywnoœć to różnego rodzaju chrupki, chipsy, popcorn, frytki, ale także napoje zawierajšce znaczne iloœci cukru. Do tej grupy zalicza się także fast food, czyli hamburgery, hot dogi czy pizzę.

Naukowcy chcieli sprawdzić czy zdjęcia wysokotłuszczowego i wysokokalorycznego jedzenia będš rozpraszać ludzi, których uwaga jest skupiona na skomplikowanym zadaniu. Badacze pokazywali im różne obrazy, zarówno żywnoœci jak i przedmiotów niejadalnych, w trakcie wykonywania skomplikowanego zadania komputerowego i obserwowali reakcję. - Pokazaliœmy im marchewkę i jabłka, i to ich spowalniało. Pokazaliœmy im rowery - to też spowolniło ich tempo działania. Ale kiedy pokazywaliœmy im czekoladowe ciasto i hot dogi, to spowolniło ich dwa razy bardziej - mówi profesor Howard Egeth z UJH.

Doœwiadczenie wydaje się potwierdzać naszš skłonnoœć do reakcji na reklamy œmieciowej żywnoœci, a to może prowadzić do problemów zdrowotnych, które już od jakiegoœ czasu nękajš mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Badania Paula Johnsona i Paula Kennyego z The Scripps Research Institute z 2008 r. sugerujš, że spożywanie œmieciowego jedzenia zmienia aktywnoœć mózgu w sposób podobny do narkotyków. Udowodnili oni, że długotrwała dieta oparta na œmieciowym jedzeniu zmniejsza wrażliwoœć oœrodków przyjemnoœci w mózgu szczurów. Uzyskanie przyjemnoœci wymagało pochłonięcia większej iloœci jedzenia. Odebranie junk food i zastšpieniu zrównoważonš dietš powodowało objawy abstynenckie i dwutygodniowš głodówkę zwierzšt.

Inny raport, opublikowany w Journal of the Federation of American Societies for Experimental Biology, sugeruje, że „dzieci matek, które jedzš zbyt duże iloœci tłuszczów i cukrów w czasie cišży lub karmienia piersiš majš większe prawdopodobieństwo do preferowania tego rodzaju pożywienia w przyszłym życiu”.

Problem w tym, że nawet jeden burger, jedna puszka gazowanego napoju mogš mieć negatywny wpływ na organizm. Niestety jedzenie bogate w tłuszcze i cukier, a pozbawione błonnika i minerałów niesie za sobš wiele zagrożeń i potencjalnych chorób. Już jeden œmieciowy posiłek obfituje w tyle tłuszczu, że niemal natychmiast wpływa on na drożnoœć żył. To znaczy, że jesteœmy na dobrej drodze do zawału. 

Kiedy popijamy go puszkš ulubionego napoju, wprowadzamy do organizmu około 35 g rafinowanego cukru - to iloœć kalorii niezbędna, aby prać ręcznie przez godzinę.

Taka dieta prowadzi do problemów z otyłoœciš i cukrzycš, które stajš się coraz większym problemem społecznym. Aby im przeciwdziałać, niektóre kraje Unii Europejskiej, w tym m.in. Węgry, Francja i Dania, wprowadziły podatek od słodkich napojów „sugar tax”. Wielka Brytania również zapowiedziała pod koniec ubiegłego roku wprowadzenie podatku, który ma zaczšć obowišzywać od 2018 r.

Prócz otyłoœci taka dieta spowalnia pracę mięœni, zwiększa produkcję insuliny i utrudnia zamianę glukozy w energię, stšd na przykład uczucie cišgłego zmęczenia czy problemów z pamięciš.

Niezdrowa dieta staje się przyczynš także innych chorób cywilizacyjnych. W naszych organizmach wyzwalajš się wolne rodniki, które powodujš nowotwory układu pokarmowego, miażdżycę czy choroby zwišzane z nadciœnieniem.

Szczególne narażone sš dzieci. Kolorowe opakowania, krzykliwe reklamy przykuwajš uwagę i zachęcajš do spożywania niezdrowych posiłków. Producenci œmieciowego jedzenia przeœcigajš się w zachęcaniu dzieci do spożywania swoich produktów. Każda zabawka, dołšczona do posiłku w barze, powoduje presję na rodziców, a zakupiona kanapka uruchamia układ dopaminowy, czyli układ nagrody w mózgu dziecka, które natychmiast po spożyciu zaczyna myœleć o kolejnym posiłku. Bardzo ważne jest, abyœmy już małe dzieci uczyli zdrowych nawyków żywieniowych.

Warto przemyœleć, czy możemy sobie pozwolić na jedzenie œmieciowej żywnoœci. Teraz tłumaczymy się brakiem czasu na spokojne zjedzenie posiłku, a za kilka lat będziemy narzekać na choroby, które będš konsekwencjš diety. Wydaje się, że warto natychmiast zmienić nawyki żywieniowe. Nauczyć się celebrowania posiłków, a z pewnoœciš będzie to miało dobroczynny wpływ na nasz żołšdek i przyszłš kondycję.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL