Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Medycyna i zdrowie

Chorowała na ospę jako dziecko, zmarła na niš jako 97-latka

By user:Grook da oger (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons
97-letnia Brytyjka zmarła w wyniku komplikacji o przejœciu ospy wietrznej. Kobieta zachorowała na ospę, mimo że jako dziecko przeszła tę chorobę (w większoœci przypadków zapewnia to odpornoœć na całe życie). Kobieta jest najstarszš ofiarš ospy wietrznej w Wielkiej Brytanii.

Brytyjskie media nie podajš nazwiska kobiety. "The Independent" pisze, że zmarła ona w wyniku zawału serca po tym jak zbyt póŸno zaczęto jš leczyć w zwišzku z ospš wietrznš, na którš zapadła.

Media podkreœlajš, że 97-latka jest najstarszš w historii osobš, która zachorowała i zmarła w wyniku ospy wietrznej.

Przy leczeniu ospy wietrznej u osób dorosłych najważniejsze jest wczesne zdiagnozowanie choroby - podkreœlajš eksperci. Dzieci przechodzš ja znacznie łagodniej.

W przypadku 97-latki ospę zdiagnozowano dopiero po tygodniu od pojawienia się jej objawów - poczštkowo kobieta skarżyła się tylko na mdłoœci i goršczkę. Dopiero czwartego dnia pojawiła się na jej ciele charakterystyczna dla ospy wysypka. Nawet jednak wtedy lekarze poczštkowo wykluczyli ospę, ponieważ kobieta przeszła jš w dzieciństwie. Zaczęto więc podawać jej sterydy co - jak potem stwierdzono - było niewłaœciwš metodš leczenia.

Jak pisze magazyn medyczny BMJ choć dwukrotne zachorowanie na ospę wietrznš przez jednš osobę jest ekstremalnie rzadkie, to jednak jest możliwe, ponieważ istnieje pięć genotypów wirusa powodujšcego tę chorobę. Istnieje możliwoœć, że osoba, która chorowała na ospę z powodu jednego ze szczepów wirusa zachoruje na niš ponownie w kontakcie z innym szczepem.

ródło: The Independent

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL