Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Medycyna i zdrowie

Lekarze: nie rezygnować z glutenu, bo komuś poprawiło to wyniki sportowe

Pixabay
Lekarze przyznajš, że alergie pokarmowe mogš bardzo utrudnić trening i życie sportowca. Zwracajš też uwagę, że nie należy decydować się na popularnš dietę bezglutenowš tylko dlatego, że jakiœ zawodnik dzięki temu zaczšł osišgać lepsze wyniki.

"Wystšpienie alergii pokarmowej może bardzo ograniczyć dietę sportowca. Zawodnicy przywišzujš bowiem bardzo dużš wagę do właœciwej diety i jej składu. Jeżeli jest podejrzenie nadwrażliwoœci lub alergii - i jest to dobrze zdiagnozowane - to może to skłaniać sportowca do unikania szerszej grupy pokarmów aniżeli jest to niezbędne i tym samym bardzo utrudniać mu trening, ale i zwykłe życie" - powiedział PAP Marek Kowalski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. 

Przewodniczšcy Komisji Medycznej PKOl Hubert Krysztofiak nadmienił z kolei, że czasem to nie tylko i wyłšcznie dana substancja - którš jest najczęœciej jakieœ biało - może być alergenem. 

"Tylko to białko w połšczeniu np. z wysiłkiem fizycznym lub jeszcze jakimœ dodatkowym czynnikiem może generować bardzo duże ryzyko" - zaznaczył. 

Jak dodał, zakres składników pokarmowych, na które można być uczulonym, jest bardzo duży. 

"Tutaj najczęœciej pada hasło dotyczšce np. orzechów, które sš częstym problemem. Ale to sš bardzo różnorodne rzeczy" - zapewnił. 

Od kilku lat popularnoœciš cieszy się - zarówno wœród profesjonalnych sportowców, jak i wœród amatorów - dieta bezglutenowa.

"Wiemy, że osoby uczulone na gluten nie powinny spożywać pokarmów zawierajšcych go. Natomiast problem polega na tym, na ile taka dieta jest uzasadniona u tych, którzy nie majš alergii na gluten. Punkt widzenia medycyny jest taki, że osoby te nie powinny jej stosować. To jest dieta dla chorych. U osób zdrowych jej skutki sš dla nas do końca niepoznane" - ocenił Kowalski. 

Wœród zawodników, którzy przyczynili się znaczšco do wzrostu popularnoœci takiej diety, jest Novak Djokovic. Słynny serbski tenisista nieraz zapewniał, że za jego sukcesami na korcie stoi właœnie zmiana sposobu odżywiania. 

"Na pewno nie należy podejmować decyzji o modyfikacji diety tylko na podstawie opinii, że komuœ to poprawiło wyniki sportowe" - podkreœlił Krysztofiak.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL