Alkohol przed ciążą także może szkodzić dzieciom

aktualizacja: 03.04.2017, 13:27
Foto: 123RF

Od dawna wiadomo, że alkohol spożywany przez kobiety w ciąży może zaszkodzić dziecku. Naukowcy stwierdzili jednak, że nadużywanie go jeszcze przed ciążą, również może mieć negatywne skutki dla dziecka.

REDAKCJA POLECA

Jak informuje Polskie Radio, podczas odbywającego się w Orlando w USA zjazdu amerykańskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, lekarze przedstawili pogląd, zgodnie z którym, nadużywanie alkoholu jeszcze przed ciążą, może w późniejszym okresie szkodzić ich dzieciom.

Badania, które przeprowadzone zostały na zwierzętach wskazały, że matki pijące duże ilości alkoholu przekazywały swojemu potomstwu zaburzenia hormonalne. Jak mówią naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa wiąże się to z większym ryzykiem zachorowania na cukrzycę oraz inne zaburzenia rozkładu glukozy. 

Co roku w Polsce rodzi się około 9 tys. dzieci z zaburzeniami rozwojowymi powstałymi w wyniku kontaktu z alkoholem w czasie życia płodowego.

Komentarz dnia
Żródło: Polskie Radio

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE